Полигон шароитида амалий ва касбий маҳоратни мустаҳкамлаш
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси тингловчилари учун магистратура ўқув дастури доирасида Ички ишлар вазирлиги кўмагида полигон шароитида ўқув ва амалий сайёр машғулотлар ташкил этилди.
Тадбирларнинг асосий мақсади дала шароитида ўқув машғулотларини ўтказиш, тингловчилар томонидан жанговар, саф ва жисмоний тайёргарлик асосларини ўзлаштириш ҳисобланади.
Полигонда тегишли фанлар бўйича таълим олишни узлуксиз давом эттирилиб, Академия профессор-ўқитувчилари томонидан сайёр ўқув машғулотлари ўтказилди. Ўқув машғулотлари давомида тингловчилар тажрибали устозлар раҳбарлиги остида ҳақиқий ҳолатга яқин бўлган вазиятда турли тергов ҳаракатларини амалга ошириш ва криминалистика соҳасидаги касбий кўникмаларини мустаҳкамлаш имкониятига эга бўлдилар.
Тингловчилар ўз билим ва салоҳиятини янада ошириш мақсадида полигондаги мавжуд электрон кутубхона, спорт машғулотлари билан шуғулланиш учун тегишли спорт мажмуаларидан самарали фойдаландилар.
Дала шароитидаги ўқув-амалий машғулотлари Академия магистратураси тингловчиларида ўзаро дўстона муносабатни шакллантиришга, жамоавий руҳни мустаҳкамлашга ҳамда улар орасида самарали тажриба алмашинувини амалга оширишга хизмат қилади.

Закрепление практических и профессиональных навыков в условиях учебного полигона
В рамках учебной программы для слушателей магистратуры Правоохранительной академией при содействии Министерства внутренних дел организованы выездные учебные и практические занятия в условиях полигона.
Основной целью мероприятий является проведение учебных занятий в полевых условиях, освоение слушателями основ боевой, строевой и спортивной подготовки.
На полигоне созданы необходимые условия для продолжения обучения по соответствующим предметам. Так, профессорско-преподавательским составом Академии ежедневно проводены выездные учебные занятия, в ходе которых слушатели получили возможность отрабатывать в условиях, приближенных к реальным, различные следственные ситуации, закреплять под руководством опытных наставников свои профессиональные навыки в области криминалистики.
Слушателям предоставлен доступ к электронной библиотеке полигона и спортивно-оздоровительному комплексу для саморазвития и занятий спортом.
Учебно-практические занятия в полевых условиях способствуют укреплению дружественных взаимоотношений и командного духа слушателей, а также плодотворному обмену опытом.