Саудия Арабистони подшоҳлиги Бош прокурори бошчилигидаги делегациянинг ташрифи
Жорий йилнинг 7 ноябрь куни Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясига Саудия Арабистони подшоҳлиги Бош прокуратурасининг шайх Сауд ибн Абдуллоҳ Ал-Муажиб бошчилигидаги делегация вакилларининг ташрифи амалга оширилди.
Ташриф давомида делегацияга Aкадемиянинг тузилмаси ва асосий фаолият йўналишлари, прокуратура ва тергов органлари ходимларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини оширишни ташкил этиш тизими ҳамда ўқув жараёни тўғрисида батафсил маълумот берилди.
Учрашув конструктив руҳда ўтиб, Саудия Арабистони Бош прокурори Академия фаолияти унда катта таассурот қолдирганини таъкидлади. Меҳмонлар келгусида ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиш ва мустаҳкамлаш бўйича ташаббусларни илгари сурдилар.
Шунингдек, делегация вакиллари Академиянинг моддий-техник базаси, тингловчилар учун яратилган шарт-шароитлар, амалий кўникмаларни ўзлаштиришга қаратилган инфратузилма, таълим жараёнида қўлланилаётган замонавий технологиялар, Рақамли криминалистика илмий-тадқиқот Институти фаолияти, юридик клиника, криминалистик полигон, лабораториялар, суд имитацияси хонаси ва бошқа амалий машғулотлар ўтказишга мўлжалланган махсус хоналар, шунингдек, ахборот-ресурс маркази фаолияти билан танишдилар.
Академиянинг илм-фан, таълим ва амалиётнинг ўзаро уйғунлигига асосланган таълим фаолияти меҳмонларда катта қизиқиш уйғотди. Томонлар кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш, ҳамда Саудия Арабистони прокуратураси ходимларининг малакасини оширишга қаратилган таълим дастурларини амалга ошириш йўналишида ҳамкорлик қилишга келишиб олдилар.

Визит делегации во главе с Генеральным прокурором Королевства Саудовская Аравия
7 ноября текущего года состоялся визит делегации Генеральной прокуратуры Королевства Саудовская Аравия во главе с Генеральным прокурором шейхом Саудом ибн Абдуллой Аль-Муъжебом в Правоохранительную Академию Республики Узбекистан.
В ходе визита делегация подробно ознакомлена со структурой Академии, основными направлениями ее деятельности, системой подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников органов прокуратуры и следствия, образовательной инфраструктурой и организацией учебного процесса.
Встреча прошла в конструктивной атмосфере. Генеральный прокурор Саудовской Аравии высоко оценил деятельность Академии, подчеркнув, что она произвела на него большое впечатление. Гости также выдвинули инициативы по налаживанию и укреплению взаимного сотрудничества в будущем.
Кроме того, делегация ознакомилась с современной образовательной инфраструктурой, направленной на развитие практических навыков, современными технологиями, применяемыми в учебном процессе, деятельностью Научно-исследовательского института цифровой криминалистики Академии, юридической клиники, ознакомились с процессом проведения практических учебных занятий в криминалистическом полигоне, лабораториях, зале судебной имитации, других специальных учебных помещениях, а также работой информационно-ресурсного центра.
Деятельность Академии, основанная на взаимосвязи науки, образования и практики, вызвала большой интерес у гостей. Стороны договорились о сотрудничестве в сфере подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников прокуратуры Саудовской Аравии, а также реализации совместных образовательных программ.