Академия Times Higher Education Interdisciplinary Science Rankings 2025 халқаро рейтингида эътироф этилди
Академия Times Higher Education Interdisciplinary Science Rankings (ISR) 2025 халқаро рейтингига «Репортер» мақоми билан кирди. Ушбу эътироф Академия ютуқларини ва фанлараро илмий тадқиқотларни ривожлантиришдаги ҳиссасини кўрсатади.
Мазкур рейтинг университетларнинг фанлараро илмий тадқиқотларга қўшган ҳиссасини баҳолаш учун махсус ишлаб чиқилган дунёдаги илк рейтинг ҳисобланади. Бу йилги рейтинг 92 давлатдан 749 та университетни қамраб олган бўлиб, бу янги лойиҳа учун рекорд кўрсаткич ҳисобланади. Баҳолаш 11 та аниқ танланган индикаторларга асосланиб, улар илмий лойиҳаларнинг учта асосий босқичини акс эттиради: кириш ресурслари (молиялаштириш ва қўллаб-қувватлаш), жараёнлар (маъмурий инфратузилма ва ҳамкорлик) ва натижалар (нашрлар, тадқиқотлар сифати ва академик нуфуз).
Академиянинг бу рейтингга киритилиши унинг инновацияларга содиқлиги, илмий тадқиқотларни ривожлантиришга интилиши ва турли фанларни бирлаштириш учун платформа яратишини кўрсатади.
«Репортер» мақоми Академиянинг халқаро академик майдондаги ўрнини мустаҳкамлаш йўлидаги муҳим қадамдир. Ушбу ютуқ илмий тадқиқотларнинг сифатини ошириш, халқаро ҳамкорликни кенгайтириш ва фанлараро ёндашувларни шакллантириш учун янги имкониятларни очиб беради, бу эса ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятини такомиллаштиришда муҳим аҳамиятга эга.

The Academy has entered the Times Higher Education Interdisciplinary Science Rankings 2025
The Academy has been included in the prestigious Times Higher Education Interdisciplinary Science Rankings (ISR) 2025 with the status of "Reporter." This recognition highlights the significant progress of the Academy and its contribution to the development of interdisciplinary scientific research.
ISR 2025 is the world's first ranking specifically designed to assess the contribution of universities to interdisciplinary science. This year, the ranking covers 749 universities from 92 countries, setting a record for a new project. The evaluation is based on 11 carefully calibrated indicators that reflect three key stages of the research project lifecycle: inputs (funding and support), (administrative infrastructure and collaboration), and outputs (processes publications, research quality, and academic reputation).
The inclusion of the Academy in this ranking demonstrates its commitment to innovation, the advancement of scientific research, and the creation of a platform for the integration of various disciplines.
The "Reporter" status represents an important step towards strengthening the Academy's position on the global academic stage. This achievement opens up new opportunities for improving research quality, expanding international collaboration, and shaping interdisciplinary approaches that play a key role in advancing law enforcement activities.