Академия Times Higher Education Interdisciplinary Science Rankings 2025 халқаро рейтингида эътироф этилди
Академия Times Higher Education Interdisciplinary Science Rankings (ISR) 2025 халқаро рейтингига «Репортер» мақоми билан кирди. Ушбу эътироф Академия ютуқларини ва фанлараро илмий тадқиқотларни ривожлантиришдаги ҳиссасини кўрсатади.
Мазкур рейтинг университетларнинг фанлараро илмий тадқиқотларга қўшган ҳиссасини баҳолаш учун махсус ишлаб чиқилган дунёдаги илк рейтинг ҳисобланади. Бу йилги рейтинг 92 давлатдан 749 та университетни қамраб олган бўлиб, бу янги лойиҳа учун рекорд кўрсаткич ҳисобланади. Баҳолаш 11 та аниқ танланган индикаторларга асосланиб, улар илмий лойиҳаларнинг учта асосий босқичини акс эттиради: кириш ресурслари (молиялаштириш ва қўллаб-қувватлаш), жараёнлар (маъмурий инфратузилма ва ҳамкорлик) ва натижалар (нашрлар, тадқиқотлар сифати ва академик нуфуз).
Академиянинг бу рейтингга киритилиши унинг инновацияларга содиқлиги, илмий тадқиқотларни ривожлантиришга интилиши ва турли фанларни бирлаштириш учун платформа яратишини кўрсатади.
«Репортер» мақоми Академиянинг халқаро академик майдондаги ўрнини мустаҳкамлаш йўлидаги муҳим қадамдир. Ушбу ютуқ илмий тадқиқотларнинг сифатини ошириш, халқаро ҳамкорликни кенгайтириш ва фанлараро ёндашувларни шакллантириш учун янги имкониятларни очиб беради, бу эса ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятини такомиллаштиришда муҳим аҳамиятга эга.

Академия вошла в международный рейтинг Times Higher Education Interdisciplinary Science Rankings 2025
Академия включена в престижный рейтинг Times Higher Education Interdisciplinary Science Rankings (ISR) 2025 со статусом «репортера». Это признание подчеркивает значительный прогресс Академии и ее вклад в развитие междисциплинарных научных исследований.
ISR 2025 является первым в мире рейтингом, специально разработанным для оценки вклада университетов в междисциплинарную науку. В этом году рейтинг охватывает 749 университетов из 92 стран, что стало рекордным показателем для нового проекта. Для оценки использованы 11 тщательно откалиброванных индикаторов, отражающих три ключевых этапа жизненного цикла научных проектов: входные ресурсы (финансирование и поддержка), процессы (административная инфраструктура и сотрудничество) и результаты (публикации, качество исследований и академическая репутация).
Включение Академии в этот рейтинг свидетельствует о ее приверженности инновациям, стремлении к развитию научных исследований и создании платформы для объединения различных дисциплин.
Статус «репортера» представляет собой важный шаг на пути к укреплению позиций Академии на международной академической арене. Это достижение открывает новые перспективы для совершенствования научных исследований, расширения международного сотрудничества и формирования междисциплинарных подходов, что играет ключевую роль в совершенствовании правоохранительной деятельности.