Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ташкил этилганининг икки йиллиги
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 28 ноябрдаги “Жиноятларни тергов қилиш соҳасида малакали кадрларни тайёрлашнинг сифат жиҳатидан янги тизимини жорий этиш тўғрисида”ги ПФ–257-сон Фармонига асосан Бош прокуратура Академиясининг негизида ташкил этилган.
Академия “Турли тизимлар – ягона ёндашув” тамойили бўйича суриштирув ва дастлабки терговни амалга оширишга ваколатли давлат органлари учун малакали кадрлар тайёрлайдиган ихтисослаштирилган олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасаси ҳисобланади.
Қисқа муддат ичида Академияда таълим, илмий-тадқиқот ва эксперт-таҳлил соҳаларининг барча йўналишларида белгиланган вазифаларни тўлиқ амалга ошириш учун зарур салоҳият шакллантирилди.
Академия жамоаси ўз фаолиятини “Қонунга хизмат қилиш йўлида ўқитиш ва ўрганиш” («Et docere et discere servitute legis») шиорига содиқ ҳолда ташкил этадилар ва амалга оширадилар.

Вторая годовщина образования Правоохранительной Академии
Правоохранительная академия Республики Узбекистан создана Указом Президента Республики Узбекистан №ПФ–257 от 28 ноября 2022 года «О внедрении качественно новой системы подготовки квалифицированных кадров в сфере расследования преступлений» на базе Академии Генеральной прокуратуры.
Академия является специализированным высшим учебным и научно-исследовательским учреждением осуществляющим подготовку квалифицированных кадров для государственных органов, уполномоченных осуществлять дознание и предварительное следствие по принципу «Разные системы – единый подход».
За короткий срок в Академии сформирован необходимый потенциал для полноценной реализации поставленных задач по всем направлениям образовательной, научно-исследовательской и экспертно-аналитической сфер.
Коллектив Академии осуществляет свою деятельность ежедневно воплощая в жизнь свой девиз: «Учить и обучаться во имя служения закону» Et docere et discere servitute legis»).