Академия барқарор ривожланишга оид нуфузли рейтингда эътироф этилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси UI GreenMetric World University Rankings 2024 рейтингида 703-ўринни эгаллаб, университетларнинг барқарор ривожланиш кўрсаткичларини баҳолайдиган глобал тан олинган рейтингда муҳим натижага эришди.
UI GreenMetric рейтинги ўзининг 15-нашрида 95 та мамлакатдан 1 477 та муассасани баҳолаб, глобал муаммоларни барқарор ривожланиш орқали ҳал қилишга қаратилган саъй-ҳаракатларни ўзида ифода этади. Рейтинг университетларни олти асосий мезон бўйича баҳолайди ва иқлим ўзгаришига қарши курашиш, ресурсларни сақлаш ҳамда барқарор ривожланишни тарғиб қилиш бўйича амалий чораларнинг аҳамиятини таъкидлайди. Бу тизим олий таълим муассасалари раҳбарлари ва манфаатдор томонларни самарали экологик стратегияларни қабул қилишга ва жаҳон бўйлаб барқарор кампусларни яратишга илҳомлантиришни мақсад қилган.
Ушбу рейтингда Академия илк бор иштирок этмоқда. Рейтингда Академия умумий 5 980 балл жамғариб, унинг энергия ва иқлим ўзгариши йўналишидаги ютуқлари алоҳида эътироф этилди. Академиянинг барқарор ривожланиш бўйича таълим, тоза энергия, сув ресурсларини сақлаш, чиқиндиларни қайта ишлаш, яшил транспорт соҳаларига қаратилган саъй-ҳаракатлари унинг яшил ва барқарор келажак яратишга бўлган садоқатини намоён этади.
GreenMetric рейтингида иштирок этиш Академиянинг экологик хабардорликни ошириш ва барқарор амалиётларни жорий этиш борасидаги доимий саъй-ҳаракатларини акс эттиради. Барқарор ривожланиш соҳасидаги таълим ва тадқиқотларни ривожлантириш орқали Академия атроф-муҳит билан боғлиқ муаммоларни ҳал қилишга қатъий садоқатини намоён этиб, барқарор ривожланиш соҳасида етакчи бўлишга интилмоқда.
Академия экологик ва ижтимоий масъулият тамойилларига содиқ қолиб, сайёрамизни асрашга ўзининг ҳиссасини қўшишда ҳамда минтақавий ва глобал даражада бошқа олий таълим муассасаларининг экологик масъулиятини оширишга чақиришда давом этади.

Международное признание Академии в престижном рейтинге устойчивого развития
Правоохранительная академия Республики Узбекистан заняла 703-е место в рейтинге UI GreenMetric World University Rankings 2024 — глобально признанном рейтинге, оценивающем устойчивость университетов.
15-е издание рейтинга UI GreenMetric оценило 1 477 учреждений из 95 стран, сосредоточив внимание на их усилиях в решении глобальных вызовов через устойчивое развитие. Рейтинг оценивает университеты по шести ключевым критериям, подчеркивая действия по борьбе с изменением климата, сохранению ресурсов и продвижению устойчивого развития. Эта система направлена на вдохновение лидеров университетов и заинтересованных сторон к принятию более эффективных экологических стратегий и созданию устойчивых кампусов по всему миру.
Это стало первым участием Академии в данном рейтинге. С общим баллом 5 980 Академия получила особое признание за достижения в категории «Энергия и изменение климата». Приверженность Академии к образованию в области устойчивого развития, использованию чистой энергии, сохранению водных ресурсов, переработке отходов и развитию экологически чистого транспорта подчеркивает ее стремление к созданию более зеленого и устойчивого будущего.
Участие в рейтинге GreenMetric отражает постоянные усилия Академии по повышению экологической осведомленности и внедрению устойчивых практик. Развивая образование и исследования в области устойчивого развития, Академия демонстрирует растущую приверженность решению насущных экологических проблем, и стремится к лидерству в этой области.
Академия продолжает стремиться к улучшению своего экологического, социального и экономического влияния, внося вклад в создание более здоровой планеты и вдохновляя другие учреждения на региональном и глобальном уровнях.