Академия барқарор ривожланишга оид нуфузли рейтингда эътироф этилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси UI GreenMetric World University Rankings 2024 рейтингида 703-ўринни эгаллаб, университетларнинг барқарор ривожланиш кўрсаткичларини баҳолайдиган глобал тан олинган рейтингда муҳим натижага эришди.
UI GreenMetric рейтинги ўзининг 15-нашрида 95 та мамлакатдан 1 477 та муассасани баҳолаб, глобал муаммоларни барқарор ривожланиш орқали ҳал қилишга қаратилган саъй-ҳаракатларни ўзида ифода этади. Рейтинг университетларни олти асосий мезон бўйича баҳолайди ва иқлим ўзгаришига қарши курашиш, ресурсларни сақлаш ҳамда барқарор ривожланишни тарғиб қилиш бўйича амалий чораларнинг аҳамиятини таъкидлайди. Бу тизим олий таълим муассасалари раҳбарлари ва манфаатдор томонларни самарали экологик стратегияларни қабул қилишга ва жаҳон бўйлаб барқарор кампусларни яратишга илҳомлантиришни мақсад қилган.
Ушбу рейтингда Академия илк бор иштирок этмоқда. Рейтингда Академия умумий 5 980 балл жамғариб, унинг энергия ва иқлим ўзгариши йўналишидаги ютуқлари алоҳида эътироф этилди. Академиянинг барқарор ривожланиш бўйича таълим, тоза энергия, сув ресурсларини сақлаш, чиқиндиларни қайта ишлаш, яшил транспорт соҳаларига қаратилган саъй-ҳаракатлари унинг яшил ва барқарор келажак яратишга бўлган садоқатини намоён этади.
GreenMetric рейтингида иштирок этиш Академиянинг экологик хабардорликни ошириш ва барқарор амалиётларни жорий этиш борасидаги доимий саъй-ҳаракатларини акс эттиради. Барқарор ривожланиш соҳасидаги таълим ва тадқиқотларни ривожлантириш орқали Академия атроф-муҳит билан боғлиқ муаммоларни ҳал қилишга қатъий садоқатини намоён этиб, барқарор ривожланиш соҳасида етакчи бўлишга интилмоқда.
Академия экологик ва ижтимоий масъулият тамойилларига содиқ қолиб, сайёрамизни асрашга ўзининг ҳиссасини қўшишда ҳамда минтақавий ва глобал даражада бошқа олий таълим муассасаларининг экологик масъулиятини оширишга чақиришда давом этади.

The Academy Recognized in a Prestigious Sustainability Ranking
The Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan has achieved a significant milestone by securing the 703rd position in the 2024 UI GreenMetric World University Rankings, a globally recognized system that evaluates universities' sustainability performance.
The 15th edition of the UI GreenMetric Rankings assessed 1 477 institutions from 95 countries, reflecting efforts aimed at addressing global challenges through sustainable development. The rankings evaluate universities based on six key criteria, emphasizing practical measures to combat climate change, conserve resources, and promote sustainable development. This system aims to inspire university leaders and stakeholders to adopt effective environmental strategies and create sustainable campuses worldwide.
This year marks the Academy’s first participation in the rankings. With a total score of 5 980, the Academy received special recognition for its achievements in the Energy and Climate Change category. Its initiatives in sustainability education, clean energy, water conservation, waste recycling, and green transportation demonstrate its commitment to creating a greener, more sustainable future.
Participation in the GreenMetric Rankings reflects the Academy’s ongoing efforts to raise environmental awareness and implement sustainable practices. By advancing education and research in sustainable development, the Academy underscores its firm dedication to addressing environmental challenges and aspires to become a leader in sustainability.
The Academy remains committed to upholding principles of environmental and social responsibility, contributing to the preservation of the planet, and encouraging other higher education institutions to increase their ecological accountability both regionally and globally.