Академияда ҳарбий-ватанпарварлик тадбири ўтказилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида талаба ёшларни ҳарбий-ватанпарварлик руҳида тарбиялаш мақсадида тизимли ишлар ташкил этилган.
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганлигининг 33 йиллиги ҳамда 14 январь – “Ватан ҳимоячилари куни” муносабати билан, Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси, Ички ишлар вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги билан ҳамкорликда “Янги Ўзбекистон армияси – мамлакат таянчи, ҳалқимиз фахри!” шиори остида ҳарбий-ватанпарварлик тадбири ўтказилди.
Тадбир ёшларда Ватанга бўлган муҳаббат туйғусини шакллантириш, мамлакатимизда ҳар хил соҳаларда, шу жумладан, мудофаа ва хавфсизлик йўналишларида ҳам олиб борилаётган кенг кўламли жараёнларга даҳлдорлик туйғуларини ривожлантириш, уларни касбий тайёргарлиги бўйича билим ва кўникмаларини мустаҳкамлаш, келгуси хизмат фаолиятига тайёрлаш мақсадида ташкил этилди.
Тадбир очилиш маросимида Миллий гвардиянинг алоҳида намунали ҳарбий оркестри ва фахрий қоровул бўлинмаси ўзларининг ватанпарварлик туйғуларини чорловчи садо ва кўргазмали чиқишларини иштирокчилар эътиборига намойиш этдилар.
Асосий ва амалий қисмида эса бугунги кунда Ички ишлар вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ва Миллий гвардиянинг бўлинмаларида мавжуд замонавий техника, қурол-аслаҳаларнинг, шунингдек, тергов ва суриштирув фаолиятида қўлланиладиган криминалистика техника ва махсус воситаларининг кўргазмаси ташкиллаштирилди.
Ўзбекистон Республикаси ИИВ Махсус операцияларни мувофиқлаштириш бошқармаси махсус тайёргарлик ўқув марказининг инструктор кинологлари чиқишлари тадбир иштирокчиларида катта қизиқиш уйғотди.
Талабалар ҳар бир қурол-аслаҳа, махсус техника ва воситаларнинг вазифалари, уларнинг тактик-техник тавсифлари, қисм ва механизмларининг ишлаш принциплари билан тўғридан-тўғри танишдилар ҳамда узларининг қизиқтирган саволларига мутахассислардан жавоблар олдилар.

A Military-Patriotic Event Held at the Academy
In celebration of the 33rd anniversary of the establishment of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan and January 14 – “Defenders of the Motherland Day”, the Law Enforcement Academy, in cooperation with the National Guard, the Ministry of Internal Affairs, and the Ministry of Emergency Situations, organized a patriotic event under the motto “The Army of New Uzbekistan – the pillar of the nation, the pride of our people!”
The event aimed to instill a spirit of patriotism in the Academy’s students, nurture their love for the Motherland, develop a sense of involvement in the extensive political, economic, and other processes taking place in the country, and enhance their knowledge and skills in professional training and preparation for future service.
The opening ceremony featured a performance by the exemplary military orchestra and an honor guard unit of the National Guard, which presented displays filled with a strong patriotic spirit.
The main and practical sections of the event included an exhibition of modern weaponry used by the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Emergency Situations, and the National Guard. Additionally, forensic equipment and specialized tools employed in operational and investigative activities were showcased.
The presentations by canine instructors from the Specialized Training Center of the Department for Coordination of Special Operations of the Ministry of Internal Affairs garnered significant interest from attendees.
Students had the opportunity to learn firsthand about the functions, technical and tactical characteristics, and operational principles of various weapons, equipment, and tools. They received comprehensive answers to their questions directly from specialists.