Академияда ҳарбий-ватанпарварлик тадбири ўтказилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида талаба ёшларни ҳарбий-ватанпарварлик руҳида тарбиялаш мақсадида тизимли ишлар ташкил этилган.
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганлигининг 33 йиллиги ҳамда 14 январь – “Ватан ҳимоячилари куни” муносабати билан, Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси, Ички ишлар вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги билан ҳамкорликда “Янги Ўзбекистон армияси – мамлакат таянчи, ҳалқимиз фахри!” шиори остида ҳарбий-ватанпарварлик тадбири ўтказилди.
Тадбир ёшларда Ватанга бўлган муҳаббат туйғусини шакллантириш, мамлакатимизда ҳар хил соҳаларда, шу жумладан, мудофаа ва хавфсизлик йўналишларида ҳам олиб борилаётган кенг кўламли жараёнларга даҳлдорлик туйғуларини ривожлантириш, уларни касбий тайёргарлиги бўйича билим ва кўникмаларини мустаҳкамлаш, келгуси хизмат фаолиятига тайёрлаш мақсадида ташкил этилди.
Тадбир очилиш маросимида Миллий гвардиянинг алоҳида намунали ҳарбий оркестри ва фахрий қоровул бўлинмаси ўзларининг ватанпарварлик туйғуларини чорловчи садо ва кўргазмали чиқишларини иштирокчилар эътиборига намойиш этдилар.
Асосий ва амалий қисмида эса бугунги кунда Ички ишлар вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ва Миллий гвардиянинг бўлинмаларида мавжуд замонавий техника, қурол-аслаҳаларнинг, шунингдек, тергов ва суриштирув фаолиятида қўлланиладиган криминалистика техника ва махсус воситаларининг кўргазмаси ташкиллаштирилди.
Ўзбекистон Республикаси ИИВ Махсус операцияларни мувофиқлаштириш бошқармаси махсус тайёргарлик ўқув марказининг инструктор кинологлари чиқишлари тадбир иштирокчиларида катта қизиқиш уйғотди.
Талабалар ҳар бир қурол-аслаҳа, махсус техника ва воситаларнинг вазифалари, уларнинг тактик-техник тавсифлари, қисм ва механизмларининг ишлаш принциплари билан тўғридан-тўғри танишдилар ҳамда узларининг қизиқтирган саволларига мутахассислардан жавоблар олдилар.

В Академии проведено военно-патриотическое мероприятие
Правоохранительная академия на системной основе осуществляет деятельность, направленную на военно-патриотическое воспитание молодежи.
В ознаменование 33-й годовщины образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и 14 января – «Дня защитников Отечества» Правоохранительной академией совместно с Национальной гвардией, Министерством внутренних дел, Министерством по чрезвычайным ситуациям под девизом «Армия Нового Узбекистана – опора страны, гордость нашего народа!» проведено патриотическое мероприятие.
Мероприятие организовано в целях воспитания студентов Академии в духе патриотизма, формирования у них чувства любви к Родине, развития чувства сопричастности к широкомасштабным политическим, экономическим и другим процессам, осуществляемым в нашей стране, укрепления их знаний и умений в плане профессиональной подготовки и подготовки к будущей служебной деятельности.
На церемонии открытия мероприятия образцовый военный оркестр и подразделение почетного караула Национальной гвардии представили вниманию участников свои соответствующие дефиле и номера, наполненные чувством патриотизма.
В основной и практической части была организована выставка современного вооружения, состоящего в подразделениях Министерства внутренних дел, Министерства по чрезвычайным ситуациям и Национальной гвардии, а также криминалистической техники и специальных средств, используемых в оперативно-розыскной деятельности.
Выступления инструкторов-кинологов Учебного центра по специальной подготовке Управления координации специальных операций МВД вызвал большой интерес у участников мероприятия.
Студенты непосредственно ознакомились с задачами каждого оружия, специального оборудования и средств, их тактико-техническими характеристиками, принципами работы их частей и механизмов, получили ответы на все интересующие их вопросы непосредственно от самих специалистов.