Заҳириддин Муҳаммад Бобурнинг маданий ва тарихий меросига бағишланган тадбир
Академияда буюк мутафаккир, шоир ва давлат арбоби, Бобурийлар сулоласи асосчиси Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллудининг 542-йиллигига бағишланган маънавий-маърифий тадбир ўтказилди.
Тадбирда Ўзбекистон ва Қорақалпоғистон халқ артисти Муҳаммадали Абдуқундузов, Академия ходим ва талабалари иштирок этдилар.
Таниқли санъат арбоби сўзга М.Абдуқундузов ўзининг мазмунли чиқишида Заҳириддин Муҳаммад Бобур ҳаёти ва ижоди, давлатчилик шаклланишидаги тутган ўрни ҳамда дунё илм-фан тараққиётига қўшган таҳсинга сазовор ҳиссаси борасида фикр юритди.
Академия талабалари иштирокида Заҳириддин Муҳаммад Бобур қаламига мансуб ғазал ва рубоийлардан иборат шеърхонлик, шунингдек мавзуга оид саҳна кўринишлари намойиш этилди.
Тадбир давомида шунингдек викторина ўтказилди ва унда фаол иштирок этган ғолиб талабалар муносиб тақдирланди.

Мероприятие, посвященное культурному и историческому наследию Захириддина Мухаммада Бобура
В Академии организовано мероприятие, посвященное 542-летию со дня рождения великого мыслителя, поэта, государственного деятеля и основателя династии Бобуридов – Захириддина Мухаммада Бобура.
В мероприятии приняли участие народный артист Узбекистана и Каракалпакстана Мухаммадали Абдукундузов, сотрудники и студенты Академии.
Известный деятель искусств М.Абдукундузов выступил перед участниками, и отметил важные аспекты жизни и творчества Захириддина Мухаммада Бобура, его роль в формировании государственности, вклад в развитие мировой науки.
В рамках мероприятия студенты продекламировали газели и рубаи Захириддина Мухаммада Бобура, а также продемонстрировали сценические постановки.
С участием студентов также проведена блиц-викторина, по результатам которой победители достойно награждены.