Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг суриштирув ва тергов тузилмалари ходимлари учун электив малака ошириш курси бошланди.
Ўқув курси Академиянинг ахборот-таълим портали негизида масофавий шаклда ташкил этилган. Мазкур курсда Ички ишлар вазирлиги, Миллий гвардия, Давлат божхона қўмитасининг 110 нафардан ортиқ терговчи ва суриштирувчи ходимлар иштирок этмоқда.
Электив курс мақсади тингловчиларнинг жиноят ва ҳодиса бўйича бирламчи ҳаракатларни амалга ошириш, ҳодиса жойини кўздан кечириш, бедарак йўқолган шахсни қидириш, пора олиш ва қасддан одам ўлдириш жиноятларини тергов қилиш усуллари борасидаги билим ва кўникмаларини ривожлантиришга қаратилган.
Мазкур курсда таҳсил олиш тингловчиларнинг жиноятларни тергов қилиш методикаси ва тактикасини самарали белгилаш асосида жиноят ишлари бўйича мустақил иш юритиш кўникмаларини ривожлантиришга хизмат қилади.

Стартовал элективный курс для следователей
Стартовал элективный курс повышения квалификации сотрудников подразделений следствия и дознания правоохранительных органов.
Курс организован в дистанционном формате на базе электронного информационно-образовательного портала Академии. Контингент учащихся состоит из более 110 следователей и дознавателей Министерства внутренних дел, Национальной гвардии и Государственного таможенного комитета.
Данный курс нацелен на развитие знаний и навыков слушателей по проведению первичных следственных действий, осмотру места происшествия, розыску пропавших без вести лиц, а также методам расследования преступлений, связанных с получением взятки и умышленным убийством.
Обучение на данном курсе будет способствовать совершенствованию профессиональных компетенций сотрудников следственных органов, позволяя им эффективно применять методику и тактику расследования преступлений, а также развивать навыки самостоятельного ведения уголовных дел.