Навбатдаги бирламчи ихтисослашув шаклида касбий қайта тайёрлаш курси бошланди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида прокуратура органларига биринчи маротаба хизматга қабул қилинган ходимларни бирламчи ихтисослашув шаклида касбий қайта тайёрлаш курси ўқув машғулотлари ўтказилмоқда.
Касбий қайта тайёрлаш курси прокурор-тергов иши ва прокуратура органларида иш юритишни ташкил қилиш асосларини ўқитишга йўналтирилган бўлиб, масофавий (электрон) ва Академияда анъанавий таълимдан иборат аралаш таълим шаклида ташкил этилган.
Касбий қайта тайёрлаш курси дастурида прокурор-тергов иши ва прокуратура органларида иш юритишни ташкил қилишнинг долзарб масалаларига оид касбий кўникмалар билан бир қаторда умумий кўникмаларни шакллантириш ва ривожлантиришга асосий эътибор қаратилган.
Курс тингловчилари қонунлар ижроси устидан прокурор назорати, жиноят ҳуқуқи ва процессининг долзарб муаммолари, суд ишларини юритишда прокурор ваколатини таъминлаш, прокуратура органларида ишларни ташкиллаштириш, мурожаатлар билан ишлаш ва иш юритиш, инсон ҳуқуқларига оид халқаро стандартлар, касб этикаси, нутқ маданияти, ходимнинг психологик компетентлиги ва бошқа модуллар доирасида мавзуларни ўзлаштирадилар.
Машғулотлар амалий тарзда ўтказилиб, тингловчиларда олган назарий билимларини амалиётда қўллаш, процессуал ҳужжатлар намуналарини тузиш билан боғлиқ амалий кўникмалар шакллантирилади.
Касбий қайта тайёрлаш курсининг якуний қисми бевосита Академияда анъанавий шаклда олиб борилади, унда ишдан ажралмаган ҳолда масофавий таълим жараёнида олинган билим ва кўникмалар мустаҳкамланади, тингловчилар якуний синовдан ўтадилар ва касбий қайта тайёрлаш дипломига эга бўладилар.

Начался очередной курс профессиональной переподготовки в виде первичной специализации
В Правоохранительной академии проводятся учебные занятия курса профессиональной переподготовки работников, впервые принятых на службу в органы прокуратуры в виде первичной специализации.
Курс профессиональной переподготовки направлен на обучение основам прокурорско-следственной работы и организации делопроизводства в органах прокуратуры, и организован в смешанном формате, состоящем из дистанционного (электронного) и дневного обучения в Академии.
Программа курса профессиональной переподготовки направлена на формирование и развитие как профессиональных навыков, связанных с актуальными вопросами прокурорско-следственной работы и организации работы в прокуратуре, так и развитие надпрофессиональных навыков.
Слушатели курса в рамках учебных модулей освоят важные аспекты осуществления прокурорского надзора за исполнением законов, актуальные проблемы уголовного права и процесса, вопросы обеспечения полномочий прокурора при рассмотрении дел в судах, организации дел в органах прокуратуры, работы с обращениями физических и юридических лиц, а также международные стандарты в сфере прав человека, профессиональную этику, культуру речи, психологическая компетентность работника и др.
Занятия проводятся с применением практико-ориентированного подхода, направленного на формирование у слушателей практических навыков, связанных с применением полученных теоретических знаний на практике, а также составлением образцов процессуальных документов.
Завершающая часть курса профессиональной переподготовки будет проводиться непосредственно в Академии в традиционной форме обучения, где знания и навыки, полученные в процессе дистанционного обучения, закрепляются, обучающиеся сдают итоговый экзамен и получают диплом о профессиональной переподготовке.