Навбатдаги бирламчи ихтисослашув шаклида касбий қайта тайёрлаш курси бошланди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида прокуратура органларига биринчи маротаба хизматга қабул қилинган ходимларни бирламчи ихтисослашув шаклида касбий қайта тайёрлаш курси ўқув машғулотлари ўтказилмоқда.
Касбий қайта тайёрлаш курси прокурор-тергов иши ва прокуратура органларида иш юритишни ташкил қилиш асосларини ўқитишга йўналтирилган бўлиб, масофавий (электрон) ва Академияда анъанавий таълимдан иборат аралаш таълим шаклида ташкил этилган.
Касбий қайта тайёрлаш курси дастурида прокурор-тергов иши ва прокуратура органларида иш юритишни ташкил қилишнинг долзарб масалаларига оид касбий кўникмалар билан бир қаторда умумий кўникмаларни шакллантириш ва ривожлантиришга асосий эътибор қаратилган.
Курс тингловчилари қонунлар ижроси устидан прокурор назорати, жиноят ҳуқуқи ва процессининг долзарб муаммолари, суд ишларини юритишда прокурор ваколатини таъминлаш, прокуратура органларида ишларни ташкиллаштириш, мурожаатлар билан ишлаш ва иш юритиш, инсон ҳуқуқларига оид халқаро стандартлар, касб этикаси, нутқ маданияти, ходимнинг психологик компетентлиги ва бошқа модуллар доирасида мавзуларни ўзлаштирадилар.
Машғулотлар амалий тарзда ўтказилиб, тингловчиларда олган назарий билимларини амалиётда қўллаш, процессуал ҳужжатлар намуналарини тузиш билан боғлиқ амалий кўникмалар шакллантирилади.
Касбий қайта тайёрлаш курсининг якуний қисми бевосита Академияда анъанавий шаклда олиб борилади, унда ишдан ажралмаган ҳолда масофавий таълим жараёнида олинган билим ва кўникмалар мустаҳкамланади, тингловчилар якуний синовдан ўтадилар ва касбий қайта тайёрлаш дипломига эга бўладилар.

Another course of professional retraining in the form of primary specialization has begun
The Law Enforcement Academy conducts training sessions for a professional retraining course for employees newly appointed to the prosecution service in the form of primary specialization.
The professional retraining course is aimed at teaching the fundamentals of prosecutorial and investigative work and the organization of document management in the prosecutor's office. It is conducted in a blended format, combining remote (electronic) learning and in-person training at the Academy.
The course program focuses on developing both professional skills related to current issues in prosecutorial and investigative work and the organization of the prosecutor's office, as well as enhancing cross-functional (soft) skills.
Course participants will master topics within various modules, including prosecutorial supervision over the implementation of laws, current issues in criminal law and procedure, ensuring prosecutorial powers in judicial proceedings, organization of work in the prosecutor's office, handling appeals and document management, international human rights standards, professional ethics, speech culture, psychological competence of employees, and others.
The training is conducted in a practical format, focusing on developing the ability to apply theoretical knowledge in practice and acquire practical skills related to drafting procedural documents.
The final stage of the professional retraining course takes place in person at the Academy. During this phase, participants reinforce the knowledge and skills acquired through remote learning while continuing their professional duties. They undergo a final examination and receive a professional retraining diploma.