“Ёқилғи-энергетика соҳасида давлат назоратини такомиллаштириш масалалари” курси бошланди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Бош прокуратура билан ҳамкорликда ёқилғи-энергия ресурсларидан фойдаланиш устидан давлат назоратини самарали ташкил этиш ва мувофиқлаштириш бўйича Республика штаби аъзолари иштирокида “Ёқилғи-энергетика соҳасида давлат назоратини такомиллаштириш масалалари” мавзусида қисқа муддатли ўқув курси бошланди.
Ўқув курси тингловчилари таркиби Ички ишлар вазирлиги ходимлари, “Ўзэнергоинспекция”, “Ўзнефтегаз”, “Миллий электр тармоқлари”, “Иссиқлик электр станциялари”, “Ҳудудий электр тармоқлари”, “Ҳудудгазтаъминот” акциядорлик жамиятлари мутахассислари ҳамда олий таълим муассасаларининг профессор-ўқитувчиларидан иборат.
Ўқув машғулотлари Бош прокуратура ва Академия ходимлари, юқоридаги вазирлик ва идораларнинг мутахассислари томонидан олиб борилиб, ўқув дастури ёқилғи-энергия ресурсларидан фойдаланиш устидан давлат назоратини ташкил этиш ва мувофиқлаштириш бўйича штаблар фаолиятини ташкил этиш, уларнинг асосий вазифалари, ёқилғи-энергия ресурсларидан ноқонуний фойдаланиш, талон-торож қилиш ҳолатларини олдини олиш, бартараф этиш, энергия ресурсларини узатиш ва тақсимлашдаги технологик йўқотишларнинг олдини олиш, энергия ресурсларини иқтисод қилиш борасидаги ишларни ташкил этиш, энергетика соҳасини рақамлаштириш орқали ривожлантириш истиқболлари каби масалаларни қамраб олган назарий ва амалий машғулотлар назарда тутилган.
Мазкур курс натижаларига кўра, тингловчилар орасидан мураббийлар жамоаси шакллантирилиб, гуруҳларга бўлинган ҳолда ҳудудий ва туман-шаҳар штаблари аъзоларининг малака ҳамда касбий кўникмаларини оширишга қаратилган сайёр семинар машғулотлари ташкил этилиши режалаштирилган.

The course “Improvement of state control over the use of fuel and energy resources” has started
At the Law Enforcement Academy, in collaboration with the General Prosecutor’s Office of the Republic of Uzbekistan, a short-term training course on “Improvement of state control over the use of fuel and energy resources” has been organized for the members of the Republican headquarters for the effective organization and coordination of state control over the use of fuel and energy resources.
The course participants include employees of the Ministry of internal affairs, specialists from joint-stock companies “Uzenergoinspection”, “Uzneftegaz”, “National electric networks”, “Thermal power plants”, “Regional electric networks”, “Hududgazta’minot”, as well as faculty members from higher educational institutions.
The training sessions are conducted by employees of the General prosecutor’s office and the Academy, as well as specialists from the aforementioned ministries and agencies. The curriculum includes both theoretical and practical sessions on organizing and coordinating the activities of headquarters responsible for monitoring the use of fuel and energy resources and their key tasks, preventing illegal use and theft of resources, reducing technological losses during energy transmission and distribution, implementing energy-saving initiatives, and exploring the prospects for the energy sector’s development through digitalization, among other topics.
At the end of the course, a team of mentors will be formed to conduct off-site seminars aimed at enhancing the qualifications and professional skills of members of regional and city headquarters.