БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси билан коррупцияга қарши кураш соҳасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш
Бош прокуратура Академияси фаолиятига хорижий мутахассисларни жалб қилиш доирасида жорий йилнинг 18-22 ноябрь кунлари Академияга БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармасининг коррупцияга қарши кураш чора-тадбирлари соҳасидаги эксперти Константин Поликарскининг ташрифи ташкил этилди.
Эксперт Академиянинг фаолияти, ўқув жараёнининг ташкил этишдаги ёндашув, Академияда яратилган Коррупцияга қарши курашиш илмий-таълим маркази ва Жиноятларни содир этилиши сабабларини тизимли таҳлил қилиш ва ўрганиш марказининг иши билан танишиб чиқди.
Ташриф давомида К.Поликарски марказларнинг салоҳиятини кўтариш, ўқув модулларини тайёрлаш, Коррупцияга қарши кураш бўйича республика идоралараро комиссиянинг фаолиятига кўмаклашиш, коррупцияга қарши курашиш бўйича ўрта муддатли истиқбол учун мўлжалланган дастур лойиҳасини тайёрлаш юзасидан консультатив маслаҳатлари билан кўмак берди.
Экспертнинг Академия раҳбарияти билан учрашувлар ташкил этилиб, унда ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди, ўзаро манфаатга эга бўлган ҳамкорликдаги йўналишлар бўйича келишувларга эришилди.
Шунингдек, Коррупцияга қарши курашиш бўйича республика идоралараро комиссия бошчилигида Академия негизида К.Поликарски томонидан бошқа хорижий мутахассислар билан биргаликда коррупцияга қарши курашиш масалаларида турли мақсадли гуруҳлар учун мўлжалланган серияли тренинглар ўтказилди.

Укрепление сотрудничества с УНП ООН в сфере противодействия коррупции
В рамках привлечения к деятельности Академии Генеральной прокуратуры зарубежных специалистов в период 18-22 ноября текущего года организован визит в Академию эксперта в области мер по борьбе с коррупцией Управления ООН по наркотикам и преступности Константина Поликарски.
Эксперт ознакомился с деятельностью Академии, подходами в организации учебного процесса, работой созданных в Академии Научно-образовательного центра противодействия коррупции и Центра системного анализа и исследования причин совершения преступлений.
В ходе пребывания К. Поликарски оказал консультационное содействие в вопросах наращивания потенциала центров, подготовки учебных модулей, поддержки деятельности Республиканской межведомственной комиссии по противодействию коррупции, подготовки проекта антикоррупционной программы на среднесрочную перспективу.
Состоялись встречи эксперта с руководством Академии, где обсуждены состояние и перспективы сотрудничества, достигнуты договоренности по направлениям взаимодействия, представляющим взаимный интерес.
Также, под эгидой Республиканской межведомственной комиссии по противодействию коррупции К.Поликарски совместно с рядом других зарубежных специалистов провел на базе Академии серию тренингов и конференций для различных целевых аудиторий по вопросам борьбы с коррупцией.