Қашқадарё вилоятида сайёр ўқув амалий машғулотлар давом этмоқда
Академия бошлиғининг биринчи ўринбосари Е.В.Коленко раҳбарлигидаги ишчи гуруҳ томонидан ҳудудларга чиқилган ҳолда долзарб масалалар юзасидан ўқув ва амалий машғулотлар давом эттирилмоқда.
Хусусан, мазкур ишчи гуруҳ томонидан Қашқадарё вилояти туман (шаҳар) прокурорлари соҳавий ўринбосарлари учун маҳаллаларда ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш ҳамда жиноятчиликни жиловлаш масалаларига оид ўқув семинари ўтказилди.
Ўқув тадбири доирасида иштирокчиларга жиноятчиликнинг барвақт олдини олишнинг янги тизими, кибержиноятлар таҳдиди, кибержиноятларнинг олдини олиш ва уларни фош этишнинг ўзига хос жиҳатлари атрофлича тушунтирилди. Шунингдек, ҳудуддаги криминоген вазиятнинг кундалик таҳлили амалга оширилди.
Бундан ташқари, “Коррупцияга қарши курашишнинг долзарб масалалари” мавзусида ўқув семинари ташкил этилиб, коррупциявий омиллар бартараф этиш бўйича превентив чоралар, коррупциянинг олдини олиш, коррупцияга қарши курашиш, коррупцияга қарши ички назорат, кибер коррупцияга қарши курашиш, дастлабки терговнинг сифатини яхшилаш, соҳадаги тизимли камчиликлар, оқловнинг келиб чиқиш сабаблари каби қатор долзарб масалалар атрофлича кўриб чиқилди.
Ўқув тадбирлари давомида амалиётдаги муаммолар таҳлил қилиниб, ечимлари юзасидан фикр алмашилди, иштирокчиларни қизиқтирган саволларга жавоб берилди.

Field-based training sessions are ongoing in the Kashkadarya region
Under the leadership of the first deputy head of the Law enforcement academy, E.V. Kolenko, the working group continues to conduct training and practical activities on current issues in the Kashkadarya region.
In particular, a training seminar was organized with the participation of deputy district (city) prosecutors of the region responsible for the relevant areas, focusing on crime prevention and early detection of offenses in local communities (mahallas).
As part of the training event, participants were thoroughly briefed on the new system for the early prevention of crime, the threat of cybercrime, as well as specific aspects of preventing and detecting cyber offenses. In addition, a daily analysis of the criminogenic situation in the region was carried out.
In addition, a training seminar was held on the topic: “Current issues in combating corruption” during which preventive measures aimed at eliminating corruption factors, preventing and combating corruption, issues of internal anti-corruption control, countering cyber corruption, improving the quality of preliminary investigations, systemic shortcomings in this field, as well as the causes of acquittals, were thoroughly examined.
During the training sessions, an analysis of problems in law enforcement practice was carried out, possible solutions were discussed, and participants’ questions were addressed.
Training and practical sessions on these topics will continue to be conducted on a systematic basis in the regions.