Белоруссия ахборот технологиялари ва рақамли криминалистика соҳасидаги тажриба ўрганилди
Белоруссия Республикасига амалга оширилган хизмат сафари доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ва Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси вакилларидан иборат делегация Тергов қўмитаси фаолияти билан яқиндан танишдилар.
Ташриф доирасида делегация Белоруссия Тергов қўмитасида жорий этилган “След” ахборот тизимининг ишлаш механизми ва унинг имкониятлари билан танишди. Шунингдек, суд экспертизаларини ўтказишда ахборот технологияларидан фойдаланиш тартиби бўйича тажриба алмашилди.
Томонлар тергов амалиётида ахборот тизимларидан фойдаланиш, жиноятларни тергов қилиш жараёнларини рақамлаштириш ҳамда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар фаолиятида замонавий IT-ёндашувларни жорий этиш масалалари юзасидан ўзаро фикр алмашдилар.

The experience of Belarus in the field of information technology and digital forensics was studied
As part of the visit to the Republic of Belarus, the delegation consisting of representatives of the General prosecutor’s office and the Law enforcement academy of the Republic of Uzbekistan visited the Investigative committee of the Republic of Belarus.
During the visit, the Uzbek delegation became acquainted with the functioning and capabilities of the “След” information system implemented in the Investigative committee, as well as with the procedure for conducting forensic examinations using modern digital and information technologies.
The parties exchanged views on the use of information systems in investigative practice, the digitalization of investigation processes, and discussed prospects for cooperation in the field of forensics and the legal regulation of IT solutions in law enforcement activities.