Белоруссия ахборот технологиялари ва рақамли криминалистика соҳасидаги тажриба ўрганилди
Белоруссия Республикасига амалга оширилган хизмат сафари доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ва Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси вакилларидан иборат делегация Тергов қўмитаси фаолияти билан яқиндан танишдилар.
Ташриф доирасида делегация Белоруссия Тергов қўмитасида жорий этилган “След” ахборот тизимининг ишлаш механизми ва унинг имкониятлари билан танишди. Шунингдек, суд экспертизаларини ўтказишда ахборот технологияларидан фойдаланиш тартиби бўйича тажриба алмашилди.
Томонлар тергов амалиётида ахборот тизимларидан фойдаланиш, жиноятларни тергов қилиш жараёнларини рақамлаштириш ҳамда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар фаолиятида замонавий IT-ёндашувларни жорий этиш масалалари юзасидан ўзаро фикр алмашдилар.

Изучен опыт Республики Беларусь в сфере информационных технологий и цифровой криминалистики
В рамках визита в Республику Беларусь делегация, в составе представителей Генеральной прокуратуры и Правоохранительной академии Республики Узбекистан посетила Следственный комитет Республики Беларусь.
В ходе визита узбекская делегация ознакомилась с механизмом функционирования и возможностями информационной системы «След», внедренной в Следственном комитете, а также с порядком проведения судебных экспертиз с применением современных цифровых и информационных технологий.
Стороны обменялись мнениями по вопросам использования информационных систем в следственной практике, цифровизации процессов расследования, а также обсудили перспективы сотрудничества в сфере криминалистики и правового регулирования применения IT-решений в правоохранительной деятельности.