Амир Темур авлодимиз!” тамойили асосида ёшларда тарихий хотирани мустаҳкамлаш, уларда миллий ғурур ва ватанпарварлик туйғуларини шакллантириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бакалавриати “Прокурорлик фаолияти” йўналиши 1-курс талабалари учун Темурийлар тарихи давлат музейига маърифий экскурсия ташкил этилди.
Экскурсия давомида талабалар Музейда намойиш этилган нодир экспонатлар, тарихий ҳужжатлар, макетлар ва интерактив панелларни кўздан кечириб, буюк саркарда ва давлат арбоби Амир Темур ҳамда Темурийлар сулоласининг бой мероси, уларнинг давлат бошқаруви, илм-фан, маданият ва ҳарбий соҳадаги ютуқлари билан яқиндан танишдилар.
Ташриф давомида талабалар тарихий манбаларни кўздан кечирибгина қолмай, Амир Темур шахсиятининг жаҳон тарихидаги ўрни, унинг “Тузуклари”да акс этган ғоялар ва Темурийлар давридаги тараққиёт ҳақида ҳам батафсил маълумотларга эга бўлишди. Экскурсия якунида очиқ мулоқот ўтказилиб, талабалар ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олишди.
Ушбу ташаббус ёшларнинг тарихий меросга ҳурмат руҳида тарбияланиши, уларнинг ижтимоий фаоллигини ошириш ва маънавий-маърифий билимларини бойитишга хизмат қилади.

An educational excursion to the state museum of the history of the Timurids was organized
In order to strengthen the historical memory of the youth and foster a sense of national pride and patriotism, an educational excursion under the motto “We are the descendants of the great Amir Temur!” was organized for first-year students of the “Prosecutorial Activity” program at the Law enforcement academy of the Republic of Uzbekistan to the state museum of the history of the Timurids.
During the excursion, students became acquainted with valuable exhibits, historical documents, models, and interactive panels presented in the museum. These displays the rich legacy of the great military commander and statesman Amir Temur, as well as the Timurid dynasty, their achievements in state governance, science, culture, and military affairs.
The students not only explored historical sources but also gained a deep understanding of Amir Temur’s personality, his contribution to world history, the ideas reflected in his “Code of laws”, and the accomplishments of the Timurid era. The excursion concluded with an open dialogue, during which students had the opportunity to receive answers to their questions.
This initiative is aimed at educating young people in the spirit of respect for historical heritage, enhancing their civic engagement, and enriching their spiritual and educational knowledge.