Амир Темур авлодимиз!” тамойили асосида ёшларда тарихий хотирани мустаҳкамлаш, уларда миллий ғурур ва ватанпарварлик туйғуларини шакллантириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бакалавриати “Прокурорлик фаолияти” йўналиши 1-курс талабалари учун Темурийлар тарихи давлат музейига маърифий экскурсия ташкил этилди.
Экскурсия давомида талабалар Музейда намойиш этилган нодир экспонатлар, тарихий ҳужжатлар, макетлар ва интерактив панелларни кўздан кечириб, буюк саркарда ва давлат арбоби Амир Темур ҳамда Темурийлар сулоласининг бой мероси, уларнинг давлат бошқаруви, илм-фан, маданият ва ҳарбий соҳадаги ютуқлари билан яқиндан танишдилар.
Ташриф давомида талабалар тарихий манбаларни кўздан кечирибгина қолмай, Амир Темур шахсиятининг жаҳон тарихидаги ўрни, унинг “Тузуклари”да акс этган ғоялар ва Темурийлар давридаги тараққиёт ҳақида ҳам батафсил маълумотларга эга бўлишди. Экскурсия якунида очиқ мулоқот ўтказилиб, талабалар ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олишди.
Ушбу ташаббус ёшларнинг тарихий меросга ҳурмат руҳида тарбияланиши, уларнинг ижтимоий фаоллигини ошириш ва маънавий-маърифий билимларини бойитишга хизмат қилади.

Организована просветительская экскурсия в Государственный музей истории Темуридов
В целях укрепления исторической памяти молодежи, формирования у нее национальной гордости и патриотизма, под девизом «Мы потомки великого Амир Темура!» для студентов первого курса направления «Прокурорская деятельность» Правоохранительной академии Республики Узбекистан организована просветительская экскурсия в Государственный музей истории Темуридов.
В ходе экскурсии студенты ознакомились с ценными экспонатами, историческими документами, макетами и интерактивными панелями, представленными в музее, демонстрирующими богатое наследие великого полководца и государственного деятеля Амира Темура, а также династии Темуридов, их достижения в области государственного управления, науки, культуры и военного дела.
В ходе экскурсии студенты не только ознакомились с историческими источниками, но и получили глубокое представление о личности Амира Темура, его вкладе в мировую историю, идеях, отраженных в его «Уложениях», а также о достижениях эпохи Темуридов. В завершение экскурсии состоялся открытый диалог, в ходе которого студенты смогли получить ответы на интересующие их вопросы.
Данная инициатива направлена на воспитание молодежи в духе уважения к историческому наследию, повышение их гражданской активности и обогащение духовно-просветительских знаний.