“Жиноят ишлари бўйича замонавий одил судловнинг долзарб вазифалари: Ўзбекистон Республикаси ва Германия Федератив Республикаси тажрибаси” мавзусидаги юбилей конференцияси
2018 йилнинг 14 ноябрь куни Бош прокуратура Академияси ва Германия халқаро ҳуқуқий ҳамкорлик жамғармаси (IRZ) томонидан жамғарманинг Ўзбекистондаги фаолиятини 10 йиллигини нишонлашга бағишланган тадбирлар доирасида “Жиноят ишлари бўйича замонавий одил судловнинг долзарб вазифалари: Ўзбекистон Республикаси ва Германия Федератив Республикаси тажрибаси” мавзусидаги конференция ўтказилди.
Тадбирда ГФР Адлия ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш вазирлиги қошидаги парламент статс-котиби Кристиан Ланге, ГФРнинг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Гюнтер Оверфельд, IRZ фондининг Берлин ваколатхонаси ва Осиё бўйича лойиҳалар раҳбари Ангела Шмайнк, Шлезвиг-Гольштейн федерал ери бош прокуроратураси катта прокурори Георг-Фридрих Гюнтге, Германиядаги жиноий ҳуқуқ соҳасидаги етакчи адвокат, Пассау шаҳар Университети профессори, доктор Михаэл Тсамбикакислар иштирок этди.
Шунингдек, тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Адлия вазирлиги, Олий Мажлис Қонунчилик Палатаси, IRZ жамғармасининг Тошкентдаги вакиллари ҳамда Ўзбекистон Республикаси жиноят ва жиноят-процессуал қонунчилигини такомиллаштириш бўйича ишчи гуруҳ аъзолари, Бош прокуратура Академияси профессор-ўқитувчилари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг биринчи ўринбосари Э.Таджиев табрик сўзи билан чиқиб, IRZ жамғармасининг мамлакатда олиб борилаётган ислоҳотлардаги кўмаги ҳамда Бош прокуратура Академияси салоҳиятини ривожлантиришга қўшаётган ҳиссаси ҳақида алоҳида тўхталиб ўтди.
Тадбир давомида Германия ва Ўзбекистоннинг жиноят процессида инсон ҳуқуқлари ҳимоясини таъминлаш, жиноят ишларини тергов қилиш ва судда кўриш жараёнида ҳимоячининг роли, жиноят ишларини кўриб чиқишнинг соддалаштирилган ва тезлаштирилган тартиби, жиноят процесси ҳамда тергов органлари ишини рақамлаштириш каби масалалар муҳокама қилинди.
Конференция Ўзбекистон Республикаси ва Германия Федератив Республикаси жиноят ва жиноят-процессуал қонунчилиги соҳасида тажриба алмашиш учун платформа бўлиб хизмат қилди.

Юбилейная конференция на тему «Актуальные задачи современного уголовного правосудия: опыт Республики Узбекистан и Федеративной Республики Германии»
14 ноября 2018 г. Академией Генеральной прокуратуры и Германским фондом международного правового сотрудничества (Фонд IRZ), в рамках реализации мероприятий, приуроченных к празднованию 10-летия деятельности фонда в Узбекистане проведена конференция на тему «Актуальные задачи современного уголовного правосудия: опыт Республики Узбекистан и Федеративной Республики Германии».
В мероприятии приняли участие парламентский статс-секретарь при Федеральном министерстве юстиции и защите прав потребителей ФРГ Кристиан Ланге, Чрезвычайный и Полномочный Посол ФРГ в Узбекистане Гюнтер Оверфельд, руководитель берлинского офиса Фонда IRZ и руководитель проектов по Азии Ангела Шмайнк, старший прокурор Генеральной прокуратуры федеральной земли Шлезвиг-Гольштейн Георг-Фридрих Гюнтге, адвокат по уголовным делам, профессор Университета г.Пассау Михаэль Тсамбикакис.
Также, в мероприятии приняли участие представители Генеральной прокуратуры, Министерства юстиции, Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Фонда IRZ в Ташкенте, члены рабочих групп по совершенствованию уголовного и уголовно-процессуального законодательства Республики Узбекистан, профессорско-преподавательский состав Академии Генеральной прокуратуры.
С приветственным словом выступил первый заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан Э.Таджиев, который отметил роль Фонда IRZ в поддержке проводимых в стране реформ и вклад в развитие потенциала Академии Генеральной прокуратуры.
В ходе мероприятия были освещены вопросы обеспечения защиты прав человека в уголовном процессе Германии и Узбекистана, роль защитника при расследовании и рассмотрении в судах уголовных дел, упрощённого и ускоренного порядка рассмотрения уголовных дел, цифровизация уголовного процесса и работы следственных органов.
Конференция послужила платформой для обмена опытом в сфере уголовно и уголовно-процессуального права Республики Узбекистан и Федеративной Республики Германии.