Прокуратура органлари ходимлари учун ЮНЕСКО минтақавий тренинглари ўтказилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан ЮНЕСКОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда Андижон, Наманган ва Фарғона вилояти прокуратура органлари ходимлари учун “Сўз эркинлиги ва ахборотдан фойдаланиш ҳамда журналистларга нисбатан содир этилган жиноятларни тергов қилиш” мавзусида тренинг ўтказилди.
Тренинг журналистик фаолиятини муҳофаза қилиш, сўз ва ахборот олиш эркинлигини таъминлаш соҳасида катта тажрибага эга бўлган Канадалик халқаро эксперт Сабин Оуэллет томонидан ўтказилди.
Тренингда вилоят прокуратуралари ходимлари, хусусан, вилоят прокурорининг жамоатчилик билан алоқалар ва ҳуқуқий ахборот бўйича катта ёрдамчиси, бўлим прокурорлари, туман-шаҳар прокурорларининг ёрдамчилари ва терговчилари иштирок этишди.
Тадбир иштирокчиларига эксперт томонидан сўз эркинлиги ҳуқуқи ва унинг демократик жамият қурилишидаги аҳамияти, сўз эркинлигини қонуний чеклаш, ахборот олиш эркинлигининг кафолатлари, халқаро стандартлар талаблари ва илғор хориж тажрибаси ҳақида тушунтиришлар берилди.

In cooperation with the UNESCO Office in Uzbekistan, the Law Enforcement Academy conducted a training session for employees of the prosecutor's offices in Andijan, Namangan, and Fergana regions on the topic: "Freedom of Expression, Access to Information, and Investigating Crimes Against Journalists".
The training was conducted by Canadian international expert Sabin Ouellet, who possesses extensive experience in protecting journalistic activity and ensuring freedom of expression and access to information.
Participants included regional prosecutor’s office staff, notably senior assistants to regional prosecutors on public relations and legal information, department prosecutors, assistants to district and city prosecutors, and investigators.
The expert provided explanations on the right to freedom of expression and its importance in building a democratic society, the legal limitations of freedom of expression, guarantees for access to information, the requirements of international standards, and advanced foreign practices.
Additionally, the training thoroughly covered the methods and mechanisms for conducting preliminary investigations into crimes committed against journalists.