Прокуратура органлари ходимлари учун ЮНЕСКО минтақавий тренинглари ўтказилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан ЮНЕСКОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда Андижон, Наманган ва Фарғона вилояти прокуратура органлари ходимлари учун “Сўз эркинлиги ва ахборотдан фойдаланиш ҳамда журналистларга нисбатан содир этилган жиноятларни тергов қилиш” мавзусида тренинг ўтказилди.
Тренинг журналистик фаолиятини муҳофаза қилиш, сўз ва ахборот олиш эркинлигини таъминлаш соҳасида катта тажрибага эга бўлган Канадалик халқаро эксперт Сабин Оуэллет томонидан ўтказилди.
Тренингда вилоят прокуратуралари ходимлари, хусусан, вилоят прокурорининг жамоатчилик билан алоқалар ва ҳуқуқий ахборот бўйича катта ёрдамчиси, бўлим прокурорлари, туман-шаҳар прокурорларининг ёрдамчилари ва терговчилари иштирок этишди.
Тадбир иштирокчиларига эксперт томонидан сўз эркинлиги ҳуқуқи ва унинг демократик жамият қурилишидаги аҳамияти, сўз эркинлигини қонуний чеклаш, ахборот олиш эркинлигининг кафолатлари, халқаро стандартлар талаблари ва илғор хориж тажрибаси ҳақида тушунтиришлар берилди.

Проведены региональные тренинги ЮНЕСКО для сотрудников органов прокуратуры
Правоохранительной академией в сотрудничестве с представительством ЮНЕСКО в Узбекистане проведена серия тренингов для сотрудников органов прокуратуры Андижанской, Наманганской и Ферганской областей на тему: «Свобода слова и доступ к информации, а также расследование преступлений, совершенных в отношении журналистов».
Тренинг провел международный эксперт с большим опытом в области защиты журналистской деятельности и обеспечения свободы слова и доступа к информации – Сабин Уэллет (Канада).
В мероприятии приняли участие сотрудники областных прокуратур, в частности: старшие помощники прокуроров по связям с общественностью и правовой информации, прокуроры отделов, помощники городских и районных прокуроров, а также следователи.
Эксперт дал подробные разъяснения по вопросам права на свободу слова и его значения в построении демократического общества, законных ограничений свободы выражения, гарантий доступа к информации, требований международных стандартов и передового зарубежного опыта.
Кроме того, были подробно освещены методы и механизмы проведения предварительного расследования преступлений, совершённых против журналистов.