Қарздорнинг мол-мулкини хатлаш ва реализация қилиш тартибини таъминлаш масалалари муҳокама қилинди
Бош прокуратура Академияси томонидан жорий йилнинг 24 ноябрь куни Мажбурий ижро бюроси билан ўзаро ҳамкорликда Бюро фаолиятида тизимли равишда юзага келаётган камчиликлар ва муаммоларни олдини олиш ҳамда уларни бартараф этишга қаратилган видеоконференцалоқа режимида ўқув-семинари ўтказилди.
Мазкур тадбирда Бош прокуратура Академиясининг профессор-ўқитувчилари, Мажбурий ижро бюроси марказий маҳкамаси ходимлари, Бюронинг барча вилоят ҳамда туман (шаҳар) суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш бўлимлари инспекторлари, давлат ижрочилари, шунингдек вилоят прокуратураларининг суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этишда қонунчилик ижроси устидан назорат қилиш бўлими бошлиқлари иштирок этдилар.
Ўқув семинар давомида Вазирлар Маҳкамасининг 200-сонли қарор талабларини амалиётга тўғри татбиқ этишни таъминлаш, қарздор – юридик шахснинг мол-мулкини хатлаш ва реализация қилиш тартиби, ундирувни дебиторлик қарзига қаратиш, бир қанча ундирувчилар ўртасида ундирилган пул суммаларини тўғри тақсимлаш, шунингдек давлат фойдасига ўтказилиши лозим бўлган мол-мулкни ҳисобга олиш бўйича ишларни ташкил этиш, уларни сақлашни таъминлаш масалалари атрофлича муҳокама этилди.
Тадбир давомида бюро фаолиятининг иш самарадорлигини ошириш ҳамда илғор амалий тажрибаларни кенг жорий этиш мақсадида бюро фаолиятида тизимли равишда йўл қўйилаётган камчиликлар ва юзага келаётган муаммоларнинг таҳлили ҳамда унинг натижасидан келиб чиқиб, аниқланган ҳолатларни олдини олиш ва бартараф этиш бўйича тегишли тавсия ҳамда кўрсатмалар берилди.
Тадбир якунида ходимларга соҳага оид қонунчиликдаги ўзгаришлар ва янгиликларни мазмуни ҳақида батафсил тушунтиришлар берилиб, вилоят студияларида қатнашаётган иштирокчилар томонидан амалиётда юзага келаётган муаммолар юзасидан савол-жавоблар ўтказилди.

Обсуждены актуальные вопросы обеспечения правильного применения в практике порядка описи и реализации имущества должника
Академией Генеральной прокуратуры 24 ноября текущего года совместно с Бюро принудительного исполнения в режиме видеоконференцсвязи проведен учебный семинар, посвящённый вопросам предупреждения и пресечения системных недостатков и проблем, допускаемых в деятельности Бюро.
В работе данного мероприятия приняли участие профессорско-преподавательский состав Академии Генеральной прокуратуры, работники центрального аппарата Бюро принудительного исполнения, инспекторы областных и районных (городских) отделов исполнения судебных актов и актов других органов, государственные исполнители, а также начальники отделов по надзору за исполнением законов при исполнении судебных актов и актов иных органов.
В ходе учебного семинара были всесторонне обсуждены актуальные вопросы обеспечения правильного применения в практике требований Постановления Кабинета Министров №200, порядка описи и реализации имущества должника – юридического лица, обращения взыскания на дебиторскую задолженность, правильного распределения взысканных денежных средств между несколькими взыскателями, а также организации работы по учету имущества, подлежащего обращению в доход государства, обеспечения его сохранности.
В ходе мероприятия в целях организации эффективной деятельности Бюро и широкого внедрения передового практического опыта, исходя из результатов анализа системных недостатков и проблем, даны соответствующие рекомендации и указания, направленные на их устранение и предупреждение.