“Жамоат тартибини таъминлаш соҳасида жиноятчиликни олдини олиш ва коррупцияга қарши курашиш чора-тадбирлари” мавзусида давра суҳбати
Жорий йилнинг 28 ноябр куни Бош прокуратура Академияси томонидан Иқтисодий ҳамкорлик ва ривожланиш ташкилоти (ИҲРТ) билан ҳамкорликда  “Жамоат тартибини таъминлаш соҳасида жиноятчиликни олдини олиш ва коррупцияга қарши курашиш чора-тадбирлари” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбир ИҲРТнинг Шарқий Европа ва Марказий Осиё давлатларида коррупцияга қарши курашиш  бўйича тармоқ делегацияси ва экспертларининг Ўзбекистонга ташрифи доирасида бўлиб ўтди.
Маълумот учун: Шарқий Европа ва Марказий Осиё давлатларида коррупцияга қарши курашиш  бўйича ИҲРТнинг тармоғи 1998 йилда ташкил этилган бўлиб, коррупцияга қарши курашиш бўйича аъзо мамлакатларнинг саъй ҳаракатларини қўллаб қувватланиши учун мўлжалланган.
Ўзбекистон 2010 йилдан буён коррупцияга қарши кураш бўйича Стамбул ҳаракат режаси орқали қатнашиб келмоқда (2003 йилдан бери коррупцияга қарши курашиш ислоҳотларини минтақавий ҳамкорлик дастури асосида Озарбайжон, Арманистон, Грузия, Қозоғистон, Монголия, Тожикистон, Украина ҳамда Ўзбекистон мамлакатларида кузатув ва мониторинглар орқали қўллаб-қувватламоқда).
Давра суҳбатида Олий суд, Бош прокуратура, Адлия вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, ИИВ Академияси, Давлат хавфсизлик хизмати институти, Миллий гвардия ҳарбий-техник институти ҳамда Тошкент давлат юридик университети вакиллари иштирок этдилар.
Тармоқ менежери Ольга Савран, ИҲРТ эксперти Екатерина Згуладзе ва Руминия Ички ишлар вазирлиги вакили Михай Барличи ўзларининг Грузия, Украина, Руминия ва бошқа давлатлардаги полиция фаолиятида коррупцияга қарши стандартларнинг жорий этилиши борасидаги тажрибалари билан ўртоқлашишди.
Иштирокчилар ички ишлар органларида ва бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи тизимларда ҳалолликни таъминлаш, муваффақиятли амалиётлар ҳамда мамлакатда коррупцияга қарши ислоҳотларни амалга ошириш бўйича қўйилган вазифалар ҳақида фикр алмашишди.

Круглый стол «Меры по профилактике правонарушений и предотвращению коррупции в сфере обеспечения общественного порядка»
28 ноября текущего года Академией Генеральной прокуратуры при поддержке Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) организован круглый стол, посвященный мерам по профилактике правонарушений и предотвращению коррупции в сфере обеспечения общественного порядка.
Мероприятие приурочено к визиту в Узбекистан делегации и экспертов Сети ОЭСР по борьбе с коррупцией для стран Восточной Европы и Центральной Азии.
Справочно: Сеть ОЭСР по борьбе с коррупцией для стран Восточной Европы и Центральной Азии основана в 1998 году и призвана поддерживать усилия стран-членов по предотвращению коррупции.
Республика Узбекистан с 2010 года участвует в Сети через Стамбульский план действий по борьбе с коррупцией – субрегиональную программу взаимной оценки, которая была начата в 2003 г. и поддерживает антикоррупционные реформы в Азербайджане, Армении, Грузии, Казахстане, Кыргызстане, Монголии, Таджикистане, Украине и Узбекистане с помощью обзоров и мониторингов.
В работе круглого стола приняли участие представители Верховного суда, Генеральной прокуратуры, Министерства юстиции, Министерства внутренних дел, Академии МВД, Института СГБ, Военно-технического института Национальной гвардии и Ташкентского государственного юридического университета.
Менеджер Сети Ольга Савран, эксперт ОЭСР Екатерина Згуладзе и представитель МВД Румынии Михай Барличи поделились своим опытом по внедрению антикоррупционных стандартов деятельности полиции Грузии, Украины, Румынии и других стран.
Участники обменялись мнениями об обеспечении добросовестности в органах внутренних дел и других правоохранительных структурах, успешных практиках и стоящих задачах по осуществлению антикоррупционных реформ в стране.