“Ёшлар – коррупцияга қарши ҳаракат етакчилари” мавзусидаги ўқув-семинар ташкил этилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида “Рақамли трансформация даврида ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасидаги замонавий чақириқ ва таҳдидлар” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конфeрeнция доирасида “Ёшлар – коррупцияга қарши ҳаракат етакчилари” мавзусидаги махсус ўқув-семинари ташкил этилди.
Аралаш шаклдаги ўқув-семинари Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ҳузуридаги Ёшлар парламенти билан ҳамкорликда ўтказилиб, унда жами 200 нафарга яқин Ёшлар парламентининг аъзолари қатнашди.
Ўқув тадбири Қонунчилик палатаси Коррупцияга қарши курашиш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси аъзолари, Ёшлар парламенти раиси, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, Ёшлар ишлари агентлиги ва Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси вакиллари томонидан олиб борилди.
Тадбирда Ёшлар парламентининг аъзоларига Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 21 апрелдаги ПФ–71-сон Фармони мазмун-моҳияти, мамлакатимизда коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш соҳаларида амалга оширилаётган чора-тадбирлар, ёшлар, шу жумладан Ёшлар парламентининг коррупцияга қарши курашишда ўрни ва аҳамияти, шунингдек ёшлар томонидан амалга оширилаётган бу борадаги лойиҳалар хусусида батафсил маълумот берилди.
Интерактив тарзда ташкил этилган ўқув-семинари ёшларга коррупцияга қарши курашишда фаол иштирок этишга доир зарур билим ва малакаларини янада оширишга имкон берди.

A training seminar on the topic “Youth — Leaders of the Anti-Corruption Movement” was organized
Within the framework of the international scientific-practical conference on the topic “Modern Challenges and Threats in the Field of Law Enforcement in the Era of Digital Transformation” at the Law Enforcement Academy, a special training seminar on the topic “Youth — Leaders of the Anti-Corruption Movement” was organized.
The hybrid-format training seminar was held in cooperation with the Youth Parliament under the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and was attended by nearly 200 members of the Youth Parliament.
The training event was conducted by members of the Committee on Combating Corruption and Judicial-Legal Issues of the Legislative Chamber, the Chairperson of the Youth Parliament, representatives of the Anti-Corruption Agency, the Youth Affairs Agency, and the Law Enforcement Academy.
During the event, members of the Youth Parliament were provided with detailed information about the essence and content of Presidential Decree No. PF–71 dated April 21, 2025, the measures being implemented in the country to prevent and combat corruption, the role and importance of youth — including the Youth Parliament — in the fight against corruption, as well as about the projects being carried out by youth in this regard.
The interactive training seminar provided the youth with the opportunity to further enhance the necessary knowledge and skills to actively participate in combating corruption.