Академия тингловчилари учун сайёр машғулот
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида прокуратура органларида раҳбарлик лавозимларини эгаллаш учун заҳирада турган кадрларни касбий қайта тайёрлаш бўйича ўқув машғулотлари ўтказилмоқда. Ўқув жараёни назарий ва амалий машғулотларни самарали уйғунлаштириш асосида ташкил этилган бўлиб, сайёр машғулотларни ҳам ўз ичига олади.
Шу муносабат билан, Тошкент шаҳар ИИББ ХПБ Вояга етмаганларга ижтимоий-ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш Марказида сайёр машғулот ўтказилди.
Машғулот давомида тингловчилар Марказнинг фаолияти, асосий вазифалари ва функциялари, шунингдек, қийин ҳаётий шароитга тушиб қолган вояга етмаганларга комплекс ёрдам кўрсатиш учун яратилган шароитлар билан танишдилар. Хусусан, идоралараро ҳамкорлик ва ўсмирлар билан индивидуал ишлаш амалиётига алоҳида эътибор қаратилди.
Қатнашчилар ўзларини қизиқтирган долзарб саволларга жавоб олдилар, вояга етмаганларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги амалий масалаларни муҳокама қилдилар ва муассаса ҳудуди бўйлаб экскурсияда иштирок этдилар.
Ушбу машғулот прокуратура органлари раҳбар кадрларини тайёрлаш доирасида ўтказилаётган амалий машғулотларга йўналтирилган тадбирлар силсиласининг бир қисми бўлиб, тингловчиларнинг касбий билим ва кўникмаларини мустаҳкамлашга хизмат қилди.

Field training for academy trainees
At the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, the professional retraining course continues for personnel included in the reserve for appointment to leadership positions within the prosecutorial bodies. The training process is built on an effective combination of theoretical and practical learning methods, including field sessions.
In this context, a field training session was held at the center for social and legal assistance to minors under the DPO of the MDIA of Tashkent City.
During the session, trainees were thoroughly acquainted with the activities of the center, its main tasks and functions, as well as the conditions established to provide comprehensive assistance to minors in difficult life situations. Special attention was given to the practice of interagency cooperation and individualized support for adolescents.
The participants received answers to pressing questions, discussed practical aspects of protecting the rights of minors, and took part in a guided tour of the facility.
The session was part of a series of practice-oriented activities implemented within the training program aimed at deepening professional knowledge and developing the competencies of future prosecutorial leaders.