«Терроризмга алоқадор жиноятларни тергов қилиш ва судловни амалга ошириш соҳасидаги илғор тажриба» мавзусига бағишланган минтақавий семинар
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси томонидан БМТнинг Марказий Осиёда гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича ҳудудий бошқармаси ҳамкорлигида Тошкент шаҳрида  «Терроризмга алоқадор жиноятларни тергов қилиш ва судловни амалга ошириш соҳасидаги илғор тажриба» мавзусига бағишланган Марказий Осиё давлатларининг минтақавий семинари ўтказилди.
Ушбу тадбир «Ватанларига қайтаётган халқаро террорчилар ва уларнинг оилаларини таъқиб килиш, реабилитация ва жамиятга реинтеграция қилиш соҳасида минтақавий ёндашувларни қўллаб-қувватлаш» лойиҳаси доирасида ташкиллаштирилган.
Тадбир давомида Буюк Британия, Германия, Голландия, АҚШ ва бошқа давлатларнинг малакали эксперт ва амалиётчилари терроризм, шу жумладан ватанларига қайтаётган халқаро террорчилар билан боғлиқ бўлган жиноят ишларни тергов қилиш ва судловни амалга оширишда ўзларининг илғор тажрибалари билан алмашишди.
Козоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон давлатларининг прокуратура, суд ва адвокатлик корпуси вакиллари мазкур тоифадаги жиноят ишларини кўриб чиқишда амалиётда учрайдиган масалаларни муҳокама қилишди.
Шунингдек, мазкур соҳа бўйича ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари ходимларини ўқитиш ва малакасини оширишдаги ёндашувларига алоҳида тўхталиб ўтилди.
Мазкур тадбир доирасида Бош прокуратура Академиясида БМТнинг Марказий Осиёда гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича ҳудудий бошқармасининг жиноятчиликни олдини олиш лойиҳаси сектори менеджери доктор Артуро Лорен, Буюк Британиянинг қироллик адвокати Питер Картер ва Глазго Университетининг халқаро ҳуқуқ бўйича катта ўқитувчиси Акбар Расулов билан учрашув ўтказилди.
Экспертлар Академиянинг профессор-ўқитувчиларига БМТнинг Марказий Осиёда гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича ҳудудий бошқармасининг «Одил судлов учун таълим» лойиҳаси доирасида терроризмга қарши курашиш ва олдини олиш соҳасида ишлаб чиқилаётган ўқитиш модулларининг тақдимотини ўтказишди.

Региональный семинар «Передовой опыт в области уголовного преследования и судопроизводства по делам, связанным с преступлениями террористической направленности»
Академией Генеральной прокуратуры при содействии Регионального представительства Управления ООН по наркотикам и преступности в Центральной Азии, в Ташкенте организован центральноазиатский региональный семинар «Передовой опыт в области Уголовного преследования и судопроизводства по делам, связанным с преступлениями террористической направленности».
Мероприятие организовано в рамках проекта «Поддержка региональных подходов в области преследования, реабилитации и реинтеграции возвращающихся иностранных боевиков-террористов и членов их семей».
В ходе семинара квалифицированные эксперты и практики из Великобритании, Германии, Нидерландов, США и других стран поделились опытом расследования и судебного разбирательства по делам, связанным с терроризмом, включая возвращающихся иностранных боевиков-террористов.
Представители прокуратур, судов и адвокатского корпуса Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана обсудили практические вопросы при производстве по уголовным делам этой категории.
Отдельно были затронуты подходы в обучении и повышении квалификации сотрудников правоохранительных органов в этой сфере.
В рамках данного мероприятия в Академии Генеральной прокуратуры состоялась встреча с менеджером проекта сектора по вопросам предотвращения преступности УНП ООН доктором Артуро Лорен, королевским адвокатом из Великобритании Питером Картером и старшим преподавателем по международному праву Университета Глазго Акбаром Расуловым.
Для профессорско-преподавательского состава Академии эксперты провели презентацию образовательных модулей в сфере предотвращения и борьбы с терроризмом, разрабатываемых в рамках Инициативы УНП ООН «Образование во имя правосудия».