Диққат! Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида янги магистратура йўналиши жорий этилди
Айни вақтда Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси магистратурасига қабул жараёнлари давом этмоқда. Жорий ўқув йилидан Академияда янги ва долзарб магистратура йўналиши жорий этилганини маълум қиламиз.
Мамлакатимизда рақамли иқтисодиётни янада ривожлантириш, рақамли маҳсулотлар (хизматлар) истеъмолчилари ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рақамли технологиялар воситасида содир этиладиган ҳуқуқбузарликларга қарши курашишни кучайтириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 22 январдаги “Рақамли технологиялар воситасида содир этиладиган жиноятларга қарши курашиш соҳаси учун профессионал кадрлар тайёрлаш тизимини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–17-сонли Қарори қабул қилиниб, ушбу қарорга асосан Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида 2025/2026 ўқув йилидан бошлаб ўқиш муддати бир йилни ташкил этадиган “Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш” магистратура мутахассислиги жорий этилди.
Айнан мазкур қарор ижросидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2025 йил 12 июнда қабул қилинган “Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш, шунингдек, баъзиларини ўз кучини йўқотган деб ҳисоблаш тўғрисида”ги № 362-сонли қарорига асосан амалдаги Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида олий таълим ва олий таълимдан кейинги таълимга қабул қилиш ва ўқитиш тартибини белгилаш чора-тадбирлари тўғрисида” 2023 йил 6 апрелдаги 143-сон қарорига тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Унга кўра, “Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш” мутахассислигига қуйидаги шахслар танлов асосида қабул қилинадилар:
– “Юриспруденция” бакалавриат таълим йўналиши бўйича таянч олий юридик маълумотга эга шахслар (кейинги ўринларда – ташқи номзодлар);
– “Юриспруденция” бакалавриат таълим йўналиши бўйича таянч олий юридик маълумотга эга прокуратура органларининг ходимлари (шу жумладан, амалдаги кадрлар захирасидаги ходимлари), шунингдек, бошқа мутахассислик йўналишлари бўйича олий маълумотга ва бевосита прокуратура органларида камида 5 йиллик меҳнат стажига эга бўлган прокуратура органлари ходимлари (кейинги ўринларда – ички номзодлар);
– ваколатли давлат органларининг “Юриспруденция” бакалавриат таълим йўналиши бўйича таянч олий юридик маълумотга эга бўлган ходимлари.
Шунингдек, мазкур мутахассислик бўйича танловда қатнашаётган номзодлар Рақамли технологиялари вазирлиги томонидан тасдиқланган нуфузли халқаро IT-сертификатга эга бўлсалар, танловнинг мутахассислик фанлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги томонидан ўтказиладиган «Информатика ва ахборот технологиялари» фанидан имтиҳон топширишдан озод қилинади ва уларга максимал балл берилади.
(Маълумот учун: Рақамли технологиялар вазирлиги томонидан тасдиқланган нуфузли халқаро IT-сертификатлар рўйхати Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси расмий сайтида эълон қилинган).
Бундан ташқари, ушбу мутахассислик бўйича таълимнинг кундузги шаклига ўқишга қабул қилинган тингловчиларнинг охирги эгаллаб турган лавозими бўйича белгиланган тартиб ва миқдорда меҳнатга ҳақ тўлаш фонди тўловлари (пул таъминоти) сақланади.
Шунингдек, эндиликда Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида олий таълим ва олий таълимдан кейинги таълимга қабул қилиш ва ўқитиш тартибини белгилаш чора-тадбирлари тўғрисида” 2023 йил 6 апрелдаги 143-сон қарорига киритилган охирги ўзгартириш ва қўшимчаларга мувофиқ, ваколатли давлат органларининг “Юриспруденция” бакалавриат таълим йўналиши бўйича таянч олий юридик маълумотга эга бўлган ходимлари хорижий тилни билиш даражаси бўйича тегишли миллий ёки халқаро сертификатга эга бўлмаган тақдирда, уларни чет тилидан Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги томонидан ўтказиладиган тест синовлари натижасига кўра ўқишга қабул қилиш бўйича тартиб белгиланди.
Шу муносабат билан 2025/2026 ўқув йилидан бошлаб белгиланган қабул параметрлари доирасида ваколатли давлат органларининг ходимлари Академия магистратурасининг “Прокурорлик фаолияти МАСОФАВИЙ” ҳамда “Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш” мутахассисликларига ўтказиладиган танловларда иштирок этишлари мумкин.

Внимание! В Правоохранительной академии внедрено новое направление магистратуры
В настоящее время продолжается прием в магистратуру Правоохранительной академии. Сообщаем, что с текущего учебного года в Академии введено новое и актуальное направление магистратуры.
В целях дальнейшего развития цифровой экономики, защиты прав потребителей цифровых продуктов (услуг), а также усиления борьбы с правонарушениями, совершаемыми с использованием цифровых технологий, Постановлением Президента Республики Узбекистан от 22 января 2025 года № ПП–17 «О мерах по внедрению системы подготовки профессиональных кадров в сфере борьбы с преступлениями, совершаемыми с использованием цифровых технологий» в Правоохранительной академии Республики Узбекистан с 2025/2026 учебного года введена новая магистерская специальность «Правовое обеспечение кибербезопасности» со сроком обучения 1 год.
Во исполнение указанного постановления, Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 июня 2025 года № 362 «О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Узбекистан, а также признании некоторых утратившими силу» были внесены соответствующие изменения и дополнения в Постановление Кабинета Министров от 6 апреля 2023 года № 143 «О мерах по организации приема и обучения в Правоохранительную академию Республики Узбекистан по программам высшего и послевузовского образования».
В магистратуру по направлению «Правовое обеспечение кибербезопасности» на конкурсной основе принимаются:
– лица, имеющие базовое высшее юридическое образование по бакалавриату направления «Юриспруденция» (далее — внешние кандидаты);
– сотрудники органов прокуратуры, имеющие базовое высшее юридическое образование по направлению «Юриспруденция», включая сотрудников кадрового резерва, а также сотрудники органов прокуратуры с высшим образованием по другим специальностям и стажем работы в органах прокуратуры не менее 5 лет (далее — внутренние кандидаты);
– сотрудники уполномоченных государственных органов, имеющие базовое высшее юридическое образование по направлению «Юриспруденция».
Также, если кандидаты на данную специальность имеют международные IT-сертификаты, утвержденные Министерством цифровых технологий, они освобождаются от экзамена по предмету «Информатика и информационные технологии», проводимого Агентством по оценке знаний и квалификаций при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, и им начисляется максимальный балл.
Для справки: список международных IT-сертификатов, утверждённых Министерством цифровых технологий, опубликован на официальном сайте Академии правоохранительных органов.
Кроме того, слушателям, зачисленным на дневную форму обучения по данной специальности, сохраняются выплаты по фонду оплаты труда (денежному обеспечению) в соответствии с их последней занимаемой должностью.
Также, в соответствии с последними изменениями в Постановление Кабинета Министров от 6 апреля 2023 года № 143, сотрудники уполномоченных государственных органов, имеющих базовое высшее юридическое образование по направлению бакалавриата «Юриспруденция», не имеющие национального или международного сертификата, подтверждающего уровень владения иностранным языком, допускаются к обучению на основании результатов тестовых испытаний по иностранному языку, проводимых Агентством по оценке знаний и квалификаций.
В связи с этим, начиная с 2025/2026 учебного года, в рамках утвержденных параметров приема, сотрудники уполномоченных государственных органов смогут участвовать в конкурсе на поступление в магистратуру Академии по специальностям «Деятельность прокуратуры (дистанционная форма)» и «Правовое обеспечение кибербезопасности».