Халқаро тренингда иштирок
Коррупцияга қарши курашиш, молиявий ҳуқуқбузарликларни аниқлаш ва олдини олиш соҳасида прокуратура органлари ходимларини сифатли тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш мақсадида Бош прокуратура Академияси ходимлари мунтазам равишда халқаро тренингларда иштирок этиб келмоқда.
Хусусан, АҚШнинг Ўзбекистондаги элчихонаси таклифига биноан Академия, Бош прокуратура ва ИИВ ходимлари 2018 йилнинг 26-30 ноябрь кунлари Будапешт шаҳридаги (Венгрия) Халқаро ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар академиясида (ILEA) “Молиявий жиноятларни тергов қилиш методлари” мавзусидаги ўқув курсида иштирок этишди.
Ўқув курсида Ўзбекистон Республикаси вакилларидан ташқари Қозоғистон, Грузия ва Словакиянинг ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари ходимлари қатнашди.
Халқаро ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар академияси 1995 йилда АҚШ Давлат департаменти томонидан пулни ювиш, молиявий ва бошқа жиноятларни аниқлаш ва тергов қилиш мақсадида барча давлатларнинг ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларини бирлаштириш  учун тузилган.
Молиявий жиноятларни тергов қилиш методикаси бўйича ташкил этилган курс молиявий фойда олиш мотиви бўлган жиноятларни аниқлаш, тергов қилиш ва фош этиш учун криминалистик бухгалтерия методидан фойдаланишга қаратилган.

Участие в международном тренинге
В целях качественной подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников органов прокуратуры в сфере противодействия коррупции, выявления и пересечения финансовых правонарушений сотрудники Академии Генеральной прокуратуры на регулярной основе принимают участие в международных тренингах.
Так, сотрудники Академии, Генеральной прокуратуры и МВД по приглашению Посольства США в Узбекистане с 26 по 30 ноября 2018 года приняли участие в учебном курсе на тему «Методы расследования финансовых преступлений» в Международной академии правоохранительных органов (ILEA) в г.Будапешт (Венгрия).
Кроме представителей Республики Узбекистан в учебных курсах приняли участие сотрудники правоохранительных органов Казахстана, Грузии и Словакии.
Международная академия правоохранительных органов создана Госдепартаментом США в 1995 г. для объединения правоохранительных органов всех государств в борьбе с отмыванием денег, выявления и расследования финансовых и других преступлений.
Организованный курс по методике расследования финансовых преступлений был направлен на использование методов криминалистической бухгалтерии для выявления, расследования и раскрытия преступлений, мотивом которых является финансовая выгода.