Халқаро терроризмга қарши кураш бўйича прокуратура органлари ходимларининг билим ва кўникмалари оширилди.
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Ўзбекистондаги Буюк Британия ва Шимолий Ирландия элчихонаси билан ҳамкорликда терроризмга қарши кураш масалаларига бағишланган махсус тренингнинг учинчи босқичи ўтказилди. Бир ҳафта давом этган тадбирда жиноят ҳуқуқи ва терроризмга қарши кураш соҳасида катта амалий тажрибага эга бўлган Британиялик эксперт, жиноят ишлари бўйича маслаҳатчи М.Кэрролл иштирок этди.
Тренингнинг мақсади – прокуратура органлари ходимларининг терроризмга қарши кураш соҳасидаги билим ва профессионал кўникмаларини ошириш, хорижий давлатларнинг ушбу соҳадаги ижобий тажрибасини, шунингдек террористик ҳаракатларни аниқлаш, тергов қилиш ва унга қарши курашиш бўйича қўлланиладиган халқаро ҳуқуқий механизмлар ва стандартларни ўрганиш ҳисобланади.
Тадбир давомида иштирокчилар очиқ манбалар разведкаси (OSINT)га кириш, Буюк Британия қонунчилигининг терроризм билан боғлиқ жиноят ишларида OSINTни қўлланиши, замонавий усуллар ёрдамида очиқ маълумотлар манбаларидан далилларни йиғиш, таҳлил қилиш ва фойдаланиш масалаларини атрофлича муҳокама қилишди.
Тадбирнинг муҳим қисми сифатида иштирокчилар томонидан амалиётдаги рақамли далиллар билан боғлиқ реал кейсларни актив муҳокама қилиш, прокуратура органлари ходимларининг терроризм билан боғлиқ жиноятларни тергов қилишда дуч келадиган мавжуд муаммоларни аниқлаш ҳамда уларни хорижий тажрибага таянган ҳолда бартараф қилиш бўйича ҳамкорликда таклифларни ишлаб чиқиш жараёни бўлди.

The knowledge and capabilities of prosecutors in the fight against international terrorism have been enhanced.
At the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, the third stage of a special training dedicated to counter-terrorism issues was held in cooperation with the Embassy of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in Uzbekistan. The week-long event featured the participation of British expert M.Carroll, a criminal justice advisor with extensive practical experience in criminal law and counter-terrorism.
The goal of the training was to enhance the knowledge and professional skills of prosecutor's office employees in the field of counter-terrorism, to study the positive experiences of foreign countries in this area, as well as to explore international legal mechanisms and standards used to detect, investigate, and combat terrorist activities.
During the event, participants thoroughly discussed topics such as access to Open Source Intelligence (OSINT), the use of OSINT in terrorism-related criminal cases under UK legislation, and the collection, analysis, and application of evidence from open sources using modern methods.
A key part of the event was the active discussion of real cases related to digital evidence in practice, identifying current challenges faced by prosecutors in investigating terrorism-related crimes, and developing joint proposals to address these issues based on international experience.
The training was highly appreciated by the participants, and similar events are planned to continue in the future.