МДҲга аъзо давлатлар Бош прокурорлари мувофиқлаштирувчи кенгаши ижрочи котибининг ташрифи
2025 йил 6 август куни МДҲга аъзо давлатлар Бош прокурорлари мувофиқлаштирувчи кенгаши ижрочи котиби Ю.Жданов бошчилигидаги делегациянинг Академияга ташрифи амалга оширилди.
Ташриф давомида делегация Aкадемиянинг фаолият йўналишлари, прокуратура ва тергов органлари ходимларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини оширишни ташкил этиш тизими билан таништирилди.
Шунингдек, делегация вакиллари Академияда амалий кўникмаларни ўзлаштиришга қаратилган замонавий таълим инфратузилмаси, таълим жараёнида қўлланилаётган замонавий технологиялар ва ёндашувлар билан танишдилар. Меҳмонлар Академия юридик клиникаси, криминалистик полигонлар, рақамли криминалистика лабораторияси, суд имитацияси хонаси ва бошқа амалий ва симуляцион машғулотлар ўтказишга мўлжалланган махсус хоналар, шунингдек, ахборот-ресурс марказини кўздан кечирдилар.
Учрашув конструктив руҳда ўтди. Академиянинг таълим ва амалиётнинг ўзаро уйғунлигига асосланган ўқув фаолияти меҳмонларда катта қизиқиш уйғотди.
Учрашувда ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари муҳокама қилиниб, томонлар прокуратура органлари кадрлари салоҳиятини мустаҳкамлаш масалалари юзасидан ўзаро фикр алмашдилар.

Визит Исполнительного секретаря Координационного совета генеральных прокуроров государств – участников СНГ
6 августа 2025 года состоялся визит делегации, во главе с Исполнительным секретарем Координационного совета генеральных прокуроров государств – участников СНГ (КСГП СНГ) Ю. Ждановым, в Академию.
В ходе визита, гости подробно ознакомились с основными направлениями деятельности Академии, системой подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников органов прокуратуры и следствия.
Кроме того, делегация ознакомилась с современной образовательной инфраструктурой, ориентированной на развитие практических навыков, а также с технологиями и методиками, применяемыми в учебном процессе. Гости посетили юридическую клинику, криминалистические полигоны, лабораторию цифровой криминалистики, зал судебной имитации и другие специализированные учебные помещения для проведения практических и симуляционных занятий.
Встреча прошла в конструктивном духе. Учебная деятельность Академии, основанная на взаимосвязи теории и практики, вызвала большой интерес у гостей.