Сирдарё вилояти прокуратурасида рақамли криминалистика бўйича семинар ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг Рақамли криминалистика илмий-тадқиқот институти томонидан Сирдарё вилоят прокуратурасида ихтисослаштирилган семинар-тренинг ташкил этилди.
Семинар Ўзбекистон Республикаси Президентнинг 2024 йил 21 июндаги “Рақамли криминалистика соҳасида илмий-тадқиқот фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-229-сон қарори ижроси доирасида ўтказилди.
Тадбирда Сирдарё вилоят прокуратура органлари терговчи ва прокурорлари иштирок этдилар. Семинар давомида рақамли далиллар билан самарали ишлашга ёрдам берувчи махсус жамланмани ишлаб чиқиш ва уни амалиётга босқичма-босқич жорий этиш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Тақдим этилган махсус жамланма замонавий рақамли криминалистиканинг техник воситалари билан жиҳозланган бўлиб, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимларининг жиноятларни очишдаги фаолиятини янада такомиллаштиришга хизмат қилади. Бу воситалар ёрдамида рақамли далилларни самарали тўплаш, таҳлил қилиш ва ишлаш имконияти яратилади.
Семинар иштирокчиларга рақамли далиллар билан ишлаш кўникмаларини мустаҳкамлаш ва замонавий жиноятларни тергов қилишда инновацион ёндашувларни ўзлаштириш имконини берди. Тадбир натижалари рақамли криминалистика соҳасидаги салоҳиятни ошириш ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари фаолиятига илғор усулларни жорий этишга муҳим ҳисса қўшади.

В прокуратуре Сырдарьинской области проведен семинар по цифровой криминалистике
Научно-исследовательским институтом цифровой криминалистики Правоохранительной Академии Республики Узбекистан организован специализированный семинар-тренинг в прокуратуре Сырдарьинской области.
Семинар проведен в рамках реализации Постановления Президента Республики Узбекистан от 21 июня 2024 года №ПП–229 «О мерах по организации научно-исследовательской деятельности в сфере цифровой криминалистики».
В мероприятии участвовали следователи и прокуроры органов прокуратуры области. В ходе семинара подробно обсуждены вопросы разработки и поэтапного внедрения в практику комлекса инструментов цифровой криминалистики, помогающих в работе цифровыми доказательствами.
Представленный специальный комплект оснащен современными техническими средствами цифровой криминалистики и служит для дальнейшего совершенствования деятельности сотрудников правоохранительных органов в раскрытии преступлений. С помощью этих средств создается возможность эффективно собирать, анализировать и обрабатывать цифровые доказательства.
Семинар позволил участникам закрепить навыки работы с цифровыми доказательствами и освоить инновационные подходы в расследовании современных преступлений. Результаты мероприятия внесут важный вклад в повышение потенциала в области цифровой криминалистики и внедрение передовых методов в деятельность правоохранительных органов.