Сирдарё вилояти прокуратурасида рақамли криминалистика бўйича семинар ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг Рақамли криминалистика илмий-тадқиқот институти томонидан Сирдарё вилоят прокуратурасида ихтисослаштирилган семинар-тренинг ташкил этилди.
Семинар Ўзбекистон Республикаси Президентнинг 2024 йил 21 июндаги “Рақамли криминалистика соҳасида илмий-тадқиқот фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-229-сон қарори ижроси доирасида ўтказилди.
Тадбирда Сирдарё вилоят прокуратура органлари терговчи ва прокурорлари иштирок этдилар. Семинар давомида рақамли далиллар билан самарали ишлашга ёрдам берувчи махсус жамланмани ишлаб чиқиш ва уни амалиётга босқичма-босқич жорий этиш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Тақдим этилган махсус жамланма замонавий рақамли криминалистиканинг техник воситалари билан жиҳозланган бўлиб, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимларининг жиноятларни очишдаги фаолиятини янада такомиллаштиришга хизмат қилади. Бу воситалар ёрдамида рақамли далилларни самарали тўплаш, таҳлил қилиш ва ишлаш имконияти яратилади.
Семинар иштирокчиларга рақамли далиллар билан ишлаш кўникмаларини мустаҳкамлаш ва замонавий жиноятларни тергов қилишда инновацион ёндашувларни ўзлаштириш имконини берди. Тадбир натижалари рақамли криминалистика соҳасидаги салоҳиятни ошириш ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари фаолиятига илғор усулларни жорий этишга муҳим ҳисса қўшади.

A seminar on digital forensics was held at the Prosecutor's Office of the Syrdarya region.
A specialized seminar-training was organized at the Syrdarya Regional Prosecutor's Office by the Research Institute of Digital Forensics of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan.
The seminar was held within the framework of the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 21, 2024 No. PP-229 "On Measures to Organize Research Activities in the Field of Digital Forensics."
Investigators and prosecutors of the prosecutor's office of the Syrdarya region took part in the event. During the seminar, the issues of developing a "special package" that will help to effectively work with digital evidence and its phased implementation into practice were discussed in detail.
The presented special collection is equipped with modern technical means of digital forensics and serves to further improve the activities of law enforcement officers in solving crimes. With the help of these tools, it is possible to effectively collect, analyze, and process digital evidence.
The seminar allowed the participants to strengthen their skills in working with digital evidence and master innovative approaches to investigating modern crimes. The results of the event will make an important contribution to building the capacity of digital forensics and introducing advanced methods into the activities of law enforcement agencies.