Академияда АҚШ Федерал тергов бюроси вакиллари билан ишчи учрашув бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида АҚШ Федерал тергов бюроси (ФБР) вакиллари билан учрашув ташкил этилди.
Томонлар ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасидаги энг муҳим йўналишлар бўйича ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилдилар. Хусусан, кибержиноятчиликка қарши курашиш, халқаро терроризмга қарши чоралар кўриш ҳамда рақамли криминалистиканинг замонавий технологияларини ривожлантириш соҳаларида ўзаро ҳамкорлик имкониятлари кўриб чиқилди.
Америкалик делегация Академиянинг ташкилий тузилмаси ва фаолиятнинг асосий йўналишлари билан танишди, шунингдек, махсус бўлинмалар, криминалистик полигон ва рақамли далилларни тадқиқ қилиш учун илғор ускуналар билан жиҳозланган замонавий киберлаборатория фаолияти билан танишди.
Учрашув иштирокчилари ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳаси кадрларини тайёрлаш ва касбий тажриба алмашиш борасида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш жараёнини муҳокама қилдилар. Узоқ муддатли ҳамкорликни мустаҳкамлаш аҳамияти алоҳида қайд этилди ҳамда трансчегаравий жиноятчиликка қарши курашиш ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларининг малакасини ошириш соҳаларидаги келгуси ҳамкорликнинг устувор йўналишлари белгилаб олинди.

В Академии прошла рабочая встреча с представителями ФБР США
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялась встреча с представителями Федерального бюро расследований (ФБР) США.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества по наиболее значимым направлениям правоохранительной сферы. В частности, рассмотрены возможности взаимодействия в сфере противодействия киберпреступности, борьбе с международным терроризмом, а также развитию современных технологий цифровой криминалистики.
Американская делегация ознакомилась с организационной структурой и основными направлениями деятельности Академии, посетила специализированные подразделения, включая криминалистический полигон и современную киберлабораторию, оснащенную передовым оборудованием для исследования цифровых доказательств.
Участники встречи обсудили ход реализации совместных проектов в области подготовки правоохранительных кадров и обмена профессиональным опытом. Было подчеркнуто значение укрепления долгосрочного партнёрства и определены приоритетные направления дальнейшего сотрудничества – в сфере противодействия трансграничной преступности и повышения квалификации сотрудников правоохранительных органов.