Жиноятчиликни олдини олишнинг замонавий усуллари бўйича тренинг
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академиясида Тошкент шахар ИИББнинг раҳбар кадрлари, Шайхонтоҳур тумани жиноятчилик содир этилиши сабабларини тизимли таҳлил қилиш эксперт-таҳлил гуруҳи ва Бош прокуратураси ҳодимлари учун жиноятчиликнинг олдини олишнинг замонавий усуллари бўйича тренинг машғулоти ўтказилди.
Тренинг Академия томонидан БМТнинг Тараққиёт дастури “Қонун ижодкорлигини модернизациялашга ёрдам бериш ва СОВАЗ/ Фаза-2” ҳамда Буюк Британиянинг Ўзбекистондаги элчихонаси ҳамкорлигида ўтказилди.
Тадбир Академиянинг жиноятларни содир этилиши сабабларини тизимли таҳлил қилиш ва ўрганиш Маркази олдига қўйилган вазифалар ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш тизимининг ўзига хос хусусиятларини ҳисобга олган ҳолда жиноятчиликни эрта олдини олишда илғор хориж тажрибасини ўрганиш ва уни Ўзбекистонда қўллаш имкониятларини муҳокама қилиш мақсадида ўтказилди.
Тренинг Парагвай, Чили, Канада, Буюк Британия ва бошқа мамлакатлардаги ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари фаолияти самарадорлиги таҳлилларини ўтказган Лунд университетининг (Швеция) ҳуқуқшунослик ва криминология фанлари профессори П.Олссон томонидан олиб борилди.
Шайхонтоҳур туман ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идораларининг ҳуқуқбузарликлар профилактикаси фаолиятидаги самарадорлигини таҳлил қилишда кўмаклашган чет эл эксперти П.Олссон, тренинг давомида Ўзбекистонда жамоатчилик хавфсизлиги масалаларини ҳал қилишда замонавий инновацион ёндашувларни ифодаловчи бир қатор фикрлар билдирилди.
Ўтказилган тренинг иштирокчилар томонидан ижобий баҳоланди. Олинган билимлар келгусида Ўзбекистонда жиноятчиликнинг олдини олиш механизмларини такомиллаштириш бўйича чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқишда қўлланилади.

Тренинг по современным методам предотвращения правонарушений
В Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан проведен тренинг по современным методам раннего предотвращения правонарушений для руководящего состава органов внутренних дел ГУВД г.Ташкента, экспертно-аналитической группы по системному анализу причин совершения преступлений Шайхантахурского района и ответственных сотрудников Генеральной прокуратуры.
Тренинг организован Академией совместно с проектом Программы развития ООН «Содействие модернизации законотворчества, нормотворчества и СОВАЗ / Фаза-2» и при поддержке Посольства Великобритании в Узбекистане.
Целью тренинга явилось рассмотрение передового зарубежного опыта раннего предотвращения правонарушений и обсуждение возможностей его применения в Узбекистане, с учетом особенностей работы отечественной системы обеспечения правопорядка и возложенными на Центр системного анализа и исследования причин совершения преступлений Академии задачами.
Тренинг проводился профессором социологии права и криминологии Лундского университета (Швеция) П.Олссоном, проводившим исследования эффективности правоохранительной деятельности Парагвая, Чили, Канады, Великобритании и других стран.
П.Олссон, оказывающий содействие в качестве зарубежного эксперта при проведении аналитического исследования выявления причин и разработки предложений по повышению эффективности деятельности органов внутренних дел Шайхантахурского района, будучи ознакомленным с текущим состоянием дел, в ходе тренинга озвучил ряд идей, представляющих современный инновационный подход к решению вопросов общественной безопасности Узбекистана.
Проведенный тренинг получил положительную оценку со стороны участников. Полученные знания будут использованы в дальнейшей работе, а также при разработке программы мер по совершенствованию механизмов раннего предотвращения правонарушений в Узбекистане.