Академия бакалавриати талабалари “Қатағон қурбонлари хотираси” майдонини зиёрат қилди
Юрт тарихини ўрганиш ва маънавий-ахлоқий тарбия дастури доирасида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бакалавриати талабаларининг Тошкент шаҳридаги “Қатағон қурбонлари хотираси давлат музейи”га ташрифи ташкил қилинди.
Ташрифдан кўзланган мақсад – талабаларда сиёсий қатағон йилларида жабр кўрган аждодлар хотирасига ҳурмат туйғусини шакллантириш, шунингдек тарихий ҳақиқатни асраб-авайлашнинг аҳамиятини англатишдан иборат бўлди.
Ташриф чоғида талабалар музей экспозициялари билан танишиб, XX асрнинг фожиали саҳифалари ҳамда мустақиллик туфайли ушбу воқеалар ҳақида очиқ сўзлаш имкони пайдо бўлганлиги юзасидан маълумотлар олишди.
Академия томонидан ташкил қилинаётган ушбу ташаббуслар, маънавий аҳамиятга эга жойларга ташрифлар, ёш ҳуқуқни муҳофаза қилувчи кадрларнинг маънавий етуклиги, фуқаролик позициясини мустаҳкамлаш ҳамда халқ ва давлат олдидаги бурчини ҳис қилишга хизмат қилади.

Студенты бакалавриата Академии посетили площадь «Памяти жертв репрессий»
В рамках программы по изучению истории Родины и духовно-нравственного воспитания организован визит студентов бакалавриата Правоохранительной академии Республики Узбекистан в Государственный музей памяти жертв репрессий в г.Ташкенте.
Целью мероприятия стало формирование у молодых студентов чувства уважения к памяти наших предков, пострадавших в годы политических репрессий, а также осознание важности сохранения исторической правды.
Во время посещения студенты ознакомились с экспозициями музея, посвященными судьбам жертв репрессий, узнали о трагических страницах истории XX века и о значении независимости, позволившей открыто говорить об этих событиях.
Подобные инициативы и посещения духовно значимых мест, организуемые Академией, способствуют духовному совершенствованию будущих сотрудников правоохранительных органов, укреплению их гражданской позиции и осознанию долга перед народом и государством.