Академия Times Higher Education World University Rankings 2026 халқаро рейтингида эътироф этилди
Академия нуфузли халқаро Times Higher Education World University Rankings 2026 рейтингига Reporter мақоми  билан эътироф этилди. Бу ютуқ Академиянинг барқарор ривожланиши ҳамда юридик ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасидаги халқаро нуфузининг ортиб бораётганини кўрсатади.
Бундай эътироф Академиянинг таълим сифати бўйича юқори халқаро стандартларни жорий этиш ва қўллаб-қувватлашга қаратилган тизимли саъй-ҳаракатлари самарасидир. Академия жаҳон илмий ҳамжамиятида фаол иштирок этиб, очиқлик, илмий алмашинув ва касбий юксалиш тамойилларига содиқлигини намоён этмоқда.
2026 йилги рейтингда 115 та давлатдан 2 200 га яқин олий таълим муассасалари қайд этилган бўлиб, бу ўтган йилга нисбатан 5 % кўпдир. Рейтингнинг юқори поғоналарида анъанавий равишда Оксфорд университети, Массачусетс технология институти, Принстон, Кембриж ва Гарвард университетлари (Буюк Британия ва АҚШ) жой олган.
Айни пайтда, сўнгги беш йил ичида рейтингда Осиё мамлакатлари университетларининг иштироки сезиларли даражада ошиб, рейтинга янги қўшилган университетларнинг 60 фоизи ушбу минтақага тааллуқли. Бу минтақанинг илмий ва таълим салоҳиятининг жадал ўсиши ҳамда жаҳон академик маконидаги нуфузининг ортаётганидан далолат беради.

Академия признана в международном рейтинге Times Higher Education World University Rankings 2026
Академия вошла в престижный международный рейтинг Times Higher Education World University Rankings 2026, подтвердив свой статус Reporter. Это достижение отражает устойчивое развитие Академии и её растущее влияние в сфере юридического и правоохранительного образования на международной арене.
Такое признание стало результатом системной работы Академии по внедрению и поддержанию высоких международных стандартов качества образования. Она активно участвует в глобальном академическом сообществе, демонстрируя приверженность принципам открытости, научного обмена и профессионального совершенствования.
В рейтинге 2026 года представлены порядка 2200 высших учебных заведений из 115 стран, что на 5 % больше по сравнению с предыдущим годом. Лидирующие позиции традиционно занимают Оксфордский университет, Массачусетский технологический институт, Принстонский университет, Кембриджский университет и Гарвардский университет, представляющие Великобританию и США.
В то же время отмечается значительный рост участия университетов из Азии: за последние пять лет 60 % новых участников рейтинга представляют этот регион. Этот факт свидетельствует о стремительном укреплении научного и образовательного потенциала региона, а также о повышении его роли в мировом академическом пространстве.