UNODC ҳамда ARIN-WCA тармоғи ҳамкорлигидаги вебинарлар туркумининг 5-қисми ташкил этилди
БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси (UNODC) Минтақавий ваколатхонаси ҳамда Ғарбий ва Марказий Осиё давлатларининг Активларни қайтариш бўйича идоралараро тармоғи (ARIN-WCA) Котибияти ҳамкорлигида ташкил этилган туркум вебинарларнинг навбатдаги қисми “Жиноятчилар маблағларни легаллаштиришини кутманг! Давлат-хусусий шериклиги: виртуал активларни кузатиш, ҳамкорликда тергов ўтказиш ва активларни қайтариш” мавзусидаги ўқув машғулотлари ўтказилди.
Тадбирда ARIN-WCA тармоғи Котибияти (Академия), Тожикистон, Туркманистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Эрон, Покистон давлатларининг ваколатли органлари, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти, Адлия вазирлиги, Солиқ ва Божхона қўмиталари, Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги масъул ходимлари иштирок этди.
Вебинарни UNODC Минтақавий ваколатхонаси маслаҳатчиси А.Водяной олиб борди. Экспертлар сифатида Қозоғистон Республикаси Бош прокуратураси Активларни қайтариш қўмитаси прокурори Сабит Аманқоссов, Остона шаҳридаги инвестиция, криптоактивлар ва банк хизматларини ривожлантириш фаолият кўрсатувчи “Tarlan Development Group” Ltd. компанияси раҳбари Темирлан Нурахимов ҳамда пул ювишга қарши курашиш ва виртуал активлар бўйича халқаро эксперт Олексей Фешченко чиқиш қилишди.
Иштирокчилар прокуратура, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари, молиявий разведка бўлинмалари, назорат органлари ва хусусий сектор ўртасидаги активларни қайтаришда амалий ҳамкорлик ҳамда қўшма тергов ҳаракатлари ўтказиш, шубҳали операциялар ҳақидаги хабарларни юбориш ва ахборот алмашиш платформалари ҳақида бўйича амалий тажрибалар билан танишдилар.

The fifth cycle of webinars organized by the UNODC and the ARIN-WCA network has been launched
The regional office of the United Nations office on drugs and crime (UNODC), in cooperation with the Secretariat of the asset recovery interagency network for Western and Central Asia (ARIN-WCA), organized another webinar entitled
: “Don’t wait until criminals launder their illicit proceeds! Public-private partnership: tracking virtual assets, conducting joint investigations, and asset recovery.
The webinar brought together representatives of the ARIN-WCA network Secretariat (the Academy), competent authorities from Tajikistan, Turkmenistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Iran, and Pakistan, as well as officials from the General prosecutor’s office of the Republic of Uzbekistan, the Department for combating economic crimes, the Ministry of justice, the Tax and customs committees, and the National agency for perspective projects.
The event was moderated by A. Vodyanoy, a consultant of the UNODC regional office. The invited experts included Sabit Amankossov, Prosecutor of the asset recovery Committee of the General prosecutor’s office of the Republic of Kazakhstan; Temirlan Nurakhimov, Head of Tarlan Development Group Ltd. (Astana), operating in the fields of investment, crypto-assets, and banking services; and Oleksii Feshchenko, an international expert on anti-money laundering and virtual assets.
Participants became acquainted with practical experiences in organizing interagency cooperation among the prosecutor’s office, law enforcement agencies, financial intelligence units, supervisory authorities, and the private sector in asset recovery, including conducting joint investigative actions, reporting suspicious transactions, and using information-sharing platforms.