UNODC ҳамда ARIN-WCA тармоғи ҳамкорлигидаги вебинарлар туркумининг 5-қисми ташкил этилди
БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси (UNODC) Минтақавий ваколатхонаси ҳамда Ғарбий ва Марказий Осиё давлатларининг Активларни қайтариш бўйича идоралараро тармоғи (ARIN-WCA) Котибияти ҳамкорлигида ташкил этилган туркум вебинарларнинг навбатдаги қисми “Жиноятчилар маблағларни легаллаштиришини кутманг! Давлат-хусусий шериклиги: виртуал активларни кузатиш, ҳамкорликда тергов ўтказиш ва активларни қайтариш” мавзусидаги ўқув машғулотлари ўтказилди.
Тадбирда ARIN-WCA тармоғи Котибияти (Академия), Тожикистон, Туркманистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Эрон, Покистон давлатларининг ваколатли органлари, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти, Адлия вазирлиги, Солиқ ва Божхона қўмиталари, Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги масъул ходимлари иштирок этди.
Вебинарни UNODC Минтақавий ваколатхонаси маслаҳатчиси А.Водяной олиб борди. Экспертлар сифатида Қозоғистон Республикаси Бош прокуратураси Активларни қайтариш қўмитаси прокурори Сабит Аманқоссов, Остона шаҳридаги инвестиция, криптоактивлар ва банк хизматларини ривожлантириш фаолият кўрсатувчи “Tarlan Development Group” Ltd. компанияси раҳбари Темирлан Нурахимов ҳамда пул ювишга қарши курашиш ва виртуал активлар бўйича халқаро эксперт Олексей Фешченко чиқиш қилишди.
Иштирокчилар прокуратура, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари, молиявий разведка бўлинмалари, назорат органлари ва хусусий сектор ўртасидаги активларни қайтаришда амалий ҳамкорлик ҳамда қўшма тергов ҳаракатлари ўтказиш, шубҳали операциялар ҳақидаги хабарларни юбориш ва ахборот алмашиш платформалари ҳақида бўйича амалий тажрибалар билан танишдилар.

Организован пятый цикл вебинаров, проводимых УНП ООН и сетью ARIN-WCA
Региональном представительством Управления ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН) совместно с Секретариатом Межведомственной сети по возврату активов государств Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA) организована очередная вебинаров на тему: «Не ждите, пока преступники легализуют преступные доходы! Государственно-частное партнерство: отслеживание виртуальных активов, проведение совместных расследований и возврат активов».
В вебинаре приняли участие представители Секретариата сети ARIN-WCA (Академия), уполномоченных органов Таджикистана, Туркменистана, Казахстана, Кыргызстана, Ирана и Пакистана, а также сотрудники Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, Департамента по борьбе с экономическими преступлениями, Министерства юстиции, Налогового и Таможенного комитетов, Национального агентства перспективных проектов.
Модератором выступил консультант Регионального представительства УНП ООН А.Водяной. В качестве экспертов выступили: прокурор Комитета по возврату активов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан Сабит Аманкоссов, руководитель компании “Tarlan Development Group” Ltd. (г.Астана), работающей в сфере инвестиций, криптоактивов и банковских услуг, Темирлан Нурахимов, а также международный эксперт по противодействию отмыванию денег и по виртуальным активам Олексий Фещенко.
Участники ознакомились с практическим опытом организации межведомственного взаимодействия между прокуратурой, правоохранительными органами, подразделениями финансовой разведки, надзорными органами и частным сектором при возврате активов: проведении совместных следственных действий, направлении сообщений о подозрительных операциях и использовании платформ для обмена информацией.