Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида раҳбар кадрларни қайта тайёрлаш курсига қабул эълон қилинади
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида 2025/2026 ўқув йилида прокуратура органларида раҳбарлик лавозимларини эгаллаш мақсадида захирада турган кадрлар учун касбий қайта тайёрлаш курси учун қабул бошлангани маълум қилинади.
Мазкур танловда прокуратура органларида камида 5 йил иш стажига эга, юқори лавозимларга заҳирада турган қуйидаги ходимлар иштирок этиши мумкин:
Бош прокуратуранинг бошқарма ва бўлим бошлиқлари, уларнинг ўринбосарлари;
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бошлиғи ва ўринбосарлари ҳамда тармоқ раҳбарлари;
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳар, Ўзбекистон Республикаси Ҳарбий ва Транспорт прокурорлари ҳамда уларнинг ўринбосарлари, соҳалар бўйича катта ёрдамчилар, вилоят прокуратуралари ва уларга тенглаштирилган прокуратураларнинг бўлим бошлиқлари ҳамда уларнинг ўринбосарлари;
Туман (шаҳар) прокурорлари ва уларга тенглаштирилган прокурорлар ҳамда уларнинг ўринбосарлари;
Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ва Мажбурий ижро бюросининг барча бўғиндаги бошқарма бошлиқлари ва уларнинг ўринбосарлари, бўлим бошлиқлари.
Танловда иштирок этмоқчи бўлган ходимлар жорий йил 30 октябрь кунига қадар тегишлича кадрлар тармоқларига мурожаат қилишлари мумкин.

Объявляется прием на курс переподготовки руководящих кадров в Правоохранительной академии
Правоохранительная академия Республики Узбекистан объявляет прием на курс профессиональной переподготовки кадров, состоящих в резерве на замещение руководящих должностей в органах прокуратуры на 2025/2026 учебный год.
В конкурсе могут участвовать следующие сотрудники, имеющие не менее 5 лет стажа работы в органах прокуратуры и состоящие в кадровом резерве для назначения на вышестоящие (руководящие) должности:
– Руководители управлений и отделов Генеральной прокуратуры, их заместители;
– Начальник и заместители начальника Правоохранительной Академии, а также руководители структурных подразделений Академии;
– Прокуроры Республики Каракалпакстан, областей, города Ташкента, прокуроры Военной и Транспортной прокуратуры Республики Узбекистан и их заместители, старшие помощники по отраслям, руководители отделов прокуратур областей и приравненных к ним прокуратур, а также их заместители;
– Прокуроры районов (городов) и приравненные к ним прокуроры, а также их заместители;
– Начальники и заместители начальников управлений всех уровней Департамента по борьбе с экономическими преступлениями и Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре, а также начальники отделов.
Сотрудники, желающие принять участие в отборе на курс профессиональной переподготовки, могут подать заявления через соответствующие кадровые подразделения до 30 октября текущего года.