Божхона органлари суриштирувчилари малакаси оширилмоқда
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида божхона органлари суриштирувчилари учун “Божхона органларида суриштирувни ташкил этиш ва амалга ошириш масалалари”
мавзусида навбатдаги малака ошириш курсининг анъанавий қисми бошланди.
Курс дастури божхона тўғрисидаги қонунчиликни бузиш жиноятларини тергов қилишнинг ўзига хос хусусиятлари, тафтиш тайинлаш ва уни ўтказиш, тезкор-қидирув фаолияти натижаларидан жиноят процессида фойдаланишни ташкил этиш, контрабанда жиноятларини тергов қилиш методикаси, Интернетнинг яширин (Darknet) ва чуқур тармоқларда содир этиладиган асосий жиноятлар, божхона органлари томонидан терговга қадар текширувни амалга оширишдаги муаммолар ва бошқа масалаларни ўз ичига олган.
Малака ошириш курси Ўзбекистон Республикасининг жиноят-процессуал қонунчилигига киритилган охирги ўзгартириш ва қўшимчаларнинг мазмун-моҳияти, ташқи иқтисодий фаолият соҳасидаги жиноятлар, очиқ маълумотлар базалари ва ресурслардан далилларни тўплаш (OSINT) имкониятларидан амалий фойдаланиш, жиноятчиликка қарши курашиш ва ҳуқуқбузарликлар профилактикасининг ижтимоий-иқтисодий ҳамда ҳуқуқий асосларига оид тингловчиларнинг билим ва кўникмаларини оширишга йўналтирилган.

Повышение квалификации дознавателей таможенных органов
а традиционная часть очередного курса повышения квалификации дознавателей таможенных органов на тему: «Вопросы организации и проведения дознания в таможенных органах».
Программа курса включила в себя вопросы особенности расследования преступлений, связанных с нарушениями таможенного законодательства, порядок назначения ревизии и его проведения, использование результатов оперативно-розыскных мероприятий в уголовном производстве, методика расследования преступлений, связанных с контрабандой, преступления, совершаемые в глубоком и скрытом сегменте сети Интернет (Darknet), проблемы проведения доследственной проверки таможенными органами и др.
Курс повышения квалификации направлен на совершенствование профессиональных знаний и навыков слушателей касательно содержания и сущности последних изменений и дополнений в уголовно-процессуальное законодательство Республики Узбекистан, преступлений в сфере внешнеэкономической деятельности, практического использования возможностей сбора доказательств (OSINT) открытых баз данных и ресурсов, социально-экономических и правовых основ борьбы с преступностью и профилактики правонарушений.