Магистрантлар замонавий лойиҳа бошқаруви кўникмаларини ўзлаштирмоқда
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси магистратура тингловчилари учун лойиҳа бошқарувининг асосий курси бўйича интерактив семинар-тренинг ташкил этди.
Тадбир Академиянинг таълим тизимида замонавий бошқарув компетенцияларини шакллантириш, лойиҳавий ёндашувни илмий ва амалий фаолиятга татбиқ этишга қаратилган ташаббуслари доирасида ўтказилмоқда.
Семинарнинг асосий мақсади магистрантларда тизимли ва таҳлилий тафаккурни ривожлантириш, жамоада ишлаш ҳамда ноаниқ вазиятларда тўғри қарор қабул қилиш кўникмаларини шакллантириш, шунингдек уларни илмий-тадқиқот ва халқаро грант дастурларида иштирок этишга тайёрлашдан иборат.
Тадбир давомида иштирокчилар лойиҳа бошқарувининг назарий ва амалий жиҳатларини чуқур ўрганишади, режалаштириш ва лойиҳаларни амалга ошириш бўйича замонавий усулларни ўзлаштирадилар. Интерактив ва амалиётга асосланган ўқув усуллари магистрантларга назарий билимларни амалиёт билан уйғунлаштириш, шахсий мини-лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва тақдим этиш имконини беради.
Семинар натижасида тингловчилар лойиҳа циклининг барча босқичларини пухта ўзлаштириб, ресурслардан самарали фойдаланиш, жамоада ҳамкорлик қилиш ва ғояларни асосли тарзда тақдим этиш кўникмаларини ҳосил қиладилар. Бу эса уларнинг касбий ва илмий салоҳиятини янада оширишга хизмат қилади.

Магистранты Академии осваивают современные навыки проектного управления
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан организован интерактивный семинар-тренинг по базовому курсу проектного управления для магистрантов.
Мероприятие проводится в рамках образовательных инициатив Академии, направленных на развитие современных управленческих компетенций, внедрение проектного подхода в научную и практическую деятельность, а также формирование у будущих специалистов системного и аналитического мышления.
Основная цель семинара – развитие у магистрантов способности эффективно работать в команде, принимать решения в условиях неопределённости и готовности к участию в исследовательских и международных грантовых проектах.
В ходе тренинга участники изучают теоретические и практические основы проектного управления, осваивают современные методы планирования и реализации инициатив. Практикоориентированный формат обучения предусматривает применение принципа learning by doing – обучение через действие, в ходе которого каждый участник разрабатывает и представляет собственный мини-проект.
По итогам программы магистранты овладевают всеми этапами проектного цикла, приобретают навыки эффективного использования ресурсов, командного взаимодействия и аргументированного представления идей. Это способствует повышению их профессионального и научного потенциала, а также развитию управленческого мышления, необходимого для будущей деятельности в системе правоохранительных органов.