Коррупцияга қарши курашишда рақамли хатарлар ва инновацион ечимлар масаласига бағишланган параллел сессия ўтказилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида “Замонавий чақириқлар шароитида қонун устуворлигини таъминлаш: муаммо ва ечимлар” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференция доирасида “Коррупция 2.0: рақамли хатарлар ва инновацион ечимлар” номли параллел сессия ўтказилди. Мазкур тадбир Академия томонидан Халқаро коррупцияга қарши ойликка бағишланган туркум лойиҳаларнинг муҳим қисмидир ва у учта алоҳида мавзудаги сессиядан иборат бўлди.
Биринчи – “Коррупциянинг олдини олиш: муаммолар ва ечимлар” мавзусидаги сессияда Олий Мажлис палаталари, БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси, Австриядаги Халқаро коррупцияга қарши академия (IACA), Малайзия Коррупцияга қарши академияси, Хитой  Гонконг Коррупцияга қарши курашиш мустақил комиссияси (ICAC), АҚШ Адлия вазирлигининг хорижий прокурорликни ривожлантириш ва тайёргарлик дастури, Швециянинг Лунд университети ҳамда Академия вакиллари иштирок этдилар. Мутахассислар фан, технология ва ҳалоллик маданиятини интеграциялаш, парламентнинг коррупцияга қарши сиёсатдаги роли, Малайзия тажрибаси, ҳалолликни таъминлаш бўйича инновациялар, гендер ва коррупция ўртасидаги боғлиқлик, GRACE дастури натижалари ва CABIN тармоғи фаолиятига оид хулосаларни тақдим этди.
Иккинчи – “Коррупциявий жиноятларни криминализация қилиш” мавзусига бағишланган сессияда Бош прокуратура, Ҳисоб палатаси, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, БМТ ГЖБ, Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти (OECD)нинг коррупцияга қарши тармоғи, Civipol ваколатхонаси, Қозоғистон ва Озарбайжон Бош прокуратуралари ҳамда Фан ва таълим вазирлиги экспертлари маъруза қилди. Тақдимотларда БМТнинг Коррупцияга қарши конвенциясига мувофиқ порахўрликни жиноятлаштириш, Истанбул ҳаракатлар режаси доирасидаги ислоҳот жараёнлари, спорт соҳасидаги порахўрлик, давлат аудитида сунъий интеллект технологияларини қўллаш, таълим соҳасида коррупция хавфларини бошқариш, комплаенс-назорат тизимининг самарадорлиги ва юридик шахсларнинг коррупция учун жавобгарлигига доир масалалар муҳокама қилинди.
Учинчи – “Коррупция ва коррупцион хавфларни таҳлил қилиш: халқаро стандартлар ва Ўзбекистон тажрибаси” мавзусидаги якуний сессияда Европа Иттифоқи ва GIZ экспертлари, шунингдек Академия ва Бош прокуратура мутахассислари томонидан жиноий одил судлов жараёнида коррупция хавфларини баҳолаш, ижтимоий нормалардан таъсири, қурилишни лойиҳалаштиришда коррупцион хавфларни аниқлаш, шунингдек ISO 37001 халқаро стандартига мувофиқ порахўрликка қарши бошқарув тизимини жорий этиш бўйича Ўзбекистон (хусусан Академия) тажрибаси тақдим этилди.
Тақдимотлар якунида халқаро ва минтақавий ташкилотлар вакиллари Академиянинг илмий тадқиқотлар ва услубий ечимлар ишлаб чиқишдаги фаол иштироки ва ҳиссасини алоҳида қайд этдилар.
Академия раҳбарияти иштирокчиларга миннатдорлик изҳор этиб, коррупцияга қарши кураш соҳасидаги тадқиқотлар ва амалий лойиҳаларни келгусида ҳамкорликда давом эттиришга тайёрлигини билдирди.

Параллельная сессия, посвященная цифровым рискам и инновационным решениям в противодействии коррупции
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан в рамках международной научно-практической конференции «Обеспечение верховенства закона в условиях современных вызовов: проблемы и решения» состоялась параллельная сессия на тему «Коррупция 2.0: цифровые риски и инновационные решения». Мероприятие стало частью серии проектов, организованных Академией по случаю Международного месяца борьбы с коррупцией, и включало три тематических блока.
Первый – «Профилактика коррупции: проблемы и решения» – объединил представителей Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, Управления ООН по наркотикам и преступности, Международной антикоррупционной академии (IACA, Австрия), Академии по борьбе с коррупцией Малайзии, Независимой комиссии по борьбе с коррупцией Гонконга (ICAC, Китай), Управления по развитию международного прокурорского сотрудничества Министерства юстиции США, Лундского университета (Швеция) и Правоохранительной академии. Эксперты представили доклады по вопросам интеграции науки, технологий и культуры добропорядочности, роли парламента в формировании антикоррупционной политики, современном опыте Малайзии, инновациях в сфере обеспечения честности, взаимосвязи гендера и коррупции, реализации программы GRACE и деятельности сети CABIN.
Второй – «Криминализация коррупционных преступлений» посвящен вопросам уголовно-правовой политики. В обсуждениях участвовали специалисты Генеральной прокуратуры, Счетной палаты, Агентства по противодействию коррупции, Управления ООН по наркотикам и преступности, Антикоррупционной сети ОЭСР, представительства Civipol в Узбекистане, Генеральных прокуратур Казахстана и Азербайджана, Министерства науки и образования. Докладчики рассмотрели вопросы криминализации взяточничества в соответствии с Конвенцией ООН против коррупции, реформы уголовно-правовой политики государств региона Стамбульского плана действий, коррупцию в сфере спорта, применение технологий искусственного интеллекта в государственном аудите, управление коррупционными рисками в системе науки и образования, эффективность комплаенс-контроля и ответственность юридических лиц за коррупционные правонарушения.
Третий блок – «Коррупция и анализ коррупционных рисков: международные стандарты и опыт Узбекистана» – прошел при участии экспертов Европейского союза и GIZ, а также специалистов Академии и Генеральной прокуратуры. Были представлены исследования по оценке коррупционных рисков в уголовном судопроизводстве, влиянию социальных норм на реализацию антикоррупционных программ, выявлению коррупционных рисков при проектировании объектов строительства, а также опыт Узбекистана (включая опыт Академии) по внедрению системы управления по противодействию взяточничеству в соответствии с международным стандартом ISO 37001.
Представители международных и региональных организаций и эксперты высоко оценили научный вклад Академии и ее активное участие в разработке методологических решений и исследовательских проектов.
Руководство Академии выразило благодарность всем участникам и подтвердило готовность к дальнейшему сотрудничеству в реализации исследовательских и практических инициатив в сфере противодействия коррупции.