Ватанпарварлик тарбияси ва касбий тайёргарлик: Академияда тематик тадбирлар туркуми давом этмоқда
Академияда Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 34 йиллиги ҳамда 14 январь – Ватан ҳимоячилари кунига бағишланган ватанпарварлик тадбирлари туркуми доирасида талабаларда ватанпарварлик руҳини мустаҳкамлаш, Ватанга муҳаббат ва мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ижтимоий-сиёсий ҳамда иқтисодий жараёнларга дахлдорлик ҳиссини шакллантириш, шунингдек уларнинг касбий билим ва кўникмаларини мустаҳкамлаш ҳамда келгуси хизмат фаолиятига тайёргарлигини оширишга қаратилган навбатдаги тадбир бўлиб ўтди.
Тадбир «Миллий армия – Она юрт қалқони, тинчлигимиз посбони шиори остида ўтказилди.
Тадбирнинг очилиш маросими доирасида Мудофаа вазирлиги ҳарбий оркестри ва фахрий қоровул бўлинмаси ўз касбий маҳоратларини намойиш этди ҳамда иштирокчиларда катта қизиқиш уйғотди.
Тадбирнинг асосий ва амалий қисмларида Мудофаа вазирлиги ҳамда Ички ишлар вазирлигининг махсус бўлинмалари томонидан қўл жанги элементлари кўрсатиб берилди, шунингдек мамлакатимиз куч тузилмалари ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари тасарруфидаги замонавий қурол-яроғлар кўргазмаси ташкил этилди. Бундан ташқари, оператив-қидирув ва тергов фаолиятида қўлланиладиган криминалистика техникаси ҳамда махсус воситалар намуналари тақдим этилди.
Талабалар ҳар бир қурол, махсус ускуна ва воситанинг вазифалари, тактик-техник хусусиятлари, ишлаш тамойиллари билан бевосита танишиб, мутахассислардан ўзларини қизиқтирган саволларга атрофлича жавоб олдилар.
Тадбир якунида талабалар ўртасида Макаров пистолетини нотўлиқ қисмларга ажратиш ва йиғиш, шунингдек бошқа йўналишлар бўйича ўтказилган мусобақа ва эстафеталарда ғолиб бўлган талаба ва жамоалар тақдирландилар.

Patriotic education and professional training: A series of thematic events continues at the Academy.
Within the framework of a series of patriotic events dedicated to the 34th anniversary of the formation of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan and January 14 - Defender of the Fatherland Day, the Academy held another event aimed at strengthening the patriotic spirit among students, forming a sense of love for the Motherland and involvement in the large-scale socio-political and economic processes taking place in the country, as well as strengthening their professional knowledge and skills and preparing them for future service activities.
The event was held under the motto "National Army - shield of the Motherland, guardian of our peace!."
Within the framework of the opening ceremony of the event, the military orchestra of the Ministry of Defense and the honor guard unit demonstrated their professional skills and aroused great interest among the participants.
During the main and practical parts of the event, special units of the Ministry of Defense and the Ministry of Internal Affairs demonstrated elements of hand-to-hand combat, and also organized an exhibition of modern weapons at the disposal of the country's law enforcement agencies. In addition, samples of forensic techniques and special means used in operational-search and investigative activities were presented.
At the end of the event, students and teams that won competitions and relay races in incomplete disassembly and assembly of Makarov pistols, as well as in other disciplines, were awarded.