Дуал таълим сифатини таъминлаш: Академия раҳбарияти пойтахт туманларида амалиёт ўташ жараёнини ўрганди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида назария ва амалиёт уйғунлигига асосланган дуал таълим тизими изчил равишда жорий этилмоқда.
Дуал таълим тизимининг жойларда амалга оширилиши, талабаларнинг амалий тайёргарлик даражаси ҳамда улар учун яратилган шарт-шароитларни ўрганиш ва мазкур механизм самарадорлигини баҳолаш мақсадида Академия бошлиғининг биринчи ўринбосари Е.В.Коленко Тошкент шаҳрининг Юнусобод ва Олмазор туманларидаги тергов ва прокуратура бўлинмаларига ташриф буюриб, талабаларнинг амалий фаолияти билан танишди.
Ташриф давомида талабаларнинг процессуал фаолиятга жалб этилиши даражаси, тажрибали терговчи ва прокурорлар томонидан амалга оширилаётган устозлик тизими, шунингдек, Академия ва амалиёт бўлинмалари ўртасидаги ҳамкорлик механизмига алоҳида эътибор қаратилди.
Фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш, процессуал ҳужжатларни тайёрлаш ва таҳлил қилиш, ҳодиса жойини кўздан кечириш ҳамда бошқа зарур процессуал ҳаракатларда иштирок этиш орқали талабаларда барқарор касбий компетенциялар ва мустақил хизмат фаолиятига тайёрлик шакллантирилаётгани таъкидланди.

Ensuring the quality of dual education: the leadership of the Academy studied the process of internships in the districts of the capital.
A dual education system based on the harmony of theory and practice is being consistently implemented at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan.
In order to study the implementation of the dual education system on the ground, the level of practical training of students and the conditions created for them, and to assess the effectiveness of this mechanism, the First Deputy Head of the Academy, E.V. Kolenko, visited the investigative and prosecutor's offices of the Yunusabad and Almazar districts of Tashkent and familiarized himself with the practical activities of students.
During the visit, special attention was paid to the level of involvement of students in procedural activities, the system of mentorship carried out by experienced investigators and prosecutors, as well as the mechanism of cooperation between the Academy and practical units.
It was noted that by considering citizens' appeals, preparing and analyzing procedural documents, inspecting the scene of the incident, and participating in other necessary procedural actions, students are developing stable professional competencies and readiness for independent service activities.
At the end of the visit, relevant recommendations were given on further improving the dual education system and increasing its practical effectiveness.