Магистрантлар учун илмий тадқиқот методологиясига бағишланган семинар-тренинг ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида магистратура тингловчилари учун “Магистрлик диссертациясини ёзишда илмий тадқиқот методологиясини қўллаш: амалий тажриба ва тавсиялар” мавзусида семинар-тренинг ташкил этилди.
Тадбирда Тошкент давлат юридик университети “Ҳуқуқ, жамият ва маданият” шуъбаси профессор в.б., педагогика фанлари доктори С.Н.Аллаярова маъруза билан иштирок этди. У ўз чиқишида замонавий илмий фаолиятда тадқиқот методологиясининг аҳамияти тобора ортиб бораётганини таъкидлаб, магистрлик диссертацияси магистрантнинг мустақил илмий фикрлаши, таҳлилий ёндашуви ва илмий муаммолар ечимига доир асосли таклифлар ишлаб чиқиш қобилиятини намоён этувчи муҳим илмий иш эканини қайд этди.
Семинар давомида илмий тадқиқотни ташкил этишнинг методологик асослари, тадқиқот муаммосини аниқлаш, илмий гипотеза шакллантириш, мақбул тадқиқот методларини танлаш ҳамда эмпирик маълумотларни таҳлил қилиш масалалари юзасидан амалий тавсиялар берилди.
Тадбир интерактив руҳда ўтказилиб, магистратура тингловчилари томонидан диссертация тайёрлаш жараёнида учрайдиган долзарб масалалар муҳокама қилинди. Семинар иштирокчиларнинг илмий тадқиқот олиб бориш кўникмаларини мустаҳкамлашга хизмат қилди.

Для магистрантов Академии проведен семинар-тренинг по методологии научных исследований
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан для слушателей магистратуры проведен семинар-тренинг на тему «Применение методологии научных исследований при написании магистерской диссертации: практический опыт и рекомендации».
Тренинг провела и.о. профессора подразделения «Право, общество и культура» Ташкентского государственного юридического университета, доктор педагогических наук С.Н.Аллаярова. Эксперт отметила возрастающее значение методологии научных исследований в условиях развития современной науки. Подчеркнуто, что магистерская диссертация является не только итоговым этапом обучения, но и важной научной работой, демонстрирующей способность магистранта к самостоятельному научному мышлению, аналитическому подходу и выработке обоснованных предложений по решению научных проблем.
В ходе семинара участникам даны практические рекомендации по определению научной проблемы, формированию исследовательской гипотезы, выбору оптимальных методов исследования и анализу эмпирических данных.
Мероприятие прошло в интерактивном формате: слушатели магистратуры получили ответы на актуальные вопросы, возникающие в процессе подготовки магистерских диссертаций. Проведенный семинар способствовал совершенствованию их навыков научно-исследовательской деятельности.