Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан “Илмий тадқиқотларни ривожлантириш истиқболлари: муаммо ва ечимлар” мавзусида ўтказилган республика илмий-амалий конференция материаллари тўплами нашр этилди.
Мазкур тўпламда илмий даражали кадрлар тайёрлаш соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ва келгуси устувор вазифалар, юридик фанлар ихтисослиги бўйича илмий кадрлар тайёрлаш сифатини оширишнинг долзарб масалалари, ҳуқуқий фан ва илмий тадқиқотларда рақамли технологиялар ҳамда сунъий интеллект имкониятларидан фойдаланиш истиқболлари кенг ёритилган.
Шунингдек, тўпламда илмий тадқиқот фаолиятини ривожлантиришнинг долзарб муаммолари, ёш тадқиқотчилар салоҳиятини юксалтириш масалалари, қонун устуворлигини таъминлашда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар фаолиятини такомиллаштиришга қаратилган илмий ва амалий ёндашувлар ҳамда жиноятларни ўз вақтида фош этиш ва тергов самарадорлигини оширишга доир замонавий ғоя ва таклифлар ўз ифодасини топган.
Тўпламга фан ва таълим соҳасини бошқаришга ваколатли давлат органлари, ҳуқуқни қўллаш амалиёти билан боғлиқ ташкилотлар ходимлари, юридик таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари, докторантлар ҳамда мустақил изланувчиларнинг илмий мақолалари ва тезислари киритилган.
Нашр илмий тадқиқотлар сифатини ошириш, ҳуқуқий фанни ривожлантириш ҳамда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар фаолиятини такомиллаштиришга хизмат қилади.

Правоохранительной академией Республики Узбекистан издан сборник материалов республиканской научно-практической конференции на тему «Перспективы развития научных исследований: проблемы и решения».
В сборнике отражены вопросы реформирования системы подготовки научных кадров и приоритетные направления её дальнейшего развития, актуальные задачи повышения качества подготовки научных кадров по юридическим наукам, а также перспективы использования цифровых технологий и искусственного интеллекта в юридической науке и научных исследованиях.
Особое внимание уделено проблемам развития научно-исследовательской деятельности, повышению потенциала молодых исследователей, а также разработке современных научных подходов и практических предложений, направленных на совершенствование деятельности правоохранительных органов, обеспечение верховенства закона, своевременное раскрытие преступлений и повышение эффективности следственной деятельности.
В сборник включены научные статьи и тезисы представителей государственных органов, уполномоченных в сфере управления наукой и образованием, сотрудников организаций, связанных с правоприменительной практикой, профессоров и преподавателей юридических вузов, докторантов и независимых исследователей.
Издание направлено на развитие юридической науки, повышение качества научных исследований и совершенствование деятельности правоохранительных органов.