Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан “Илмий тадқиқотларни ривожлантириш истиқболлари: муаммо ва ечимлар” мавзусида ўтказилган республика илмий-амалий конференция материаллари тўплами нашр этилди.
Мазкур тўпламда илмий даражали кадрлар тайёрлаш соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ва келгуси устувор вазифалар, юридик фанлар ихтисослиги бўйича илмий кадрлар тайёрлаш сифатини оширишнинг долзарб масалалари, ҳуқуқий фан ва илмий тадқиқотларда рақамли технологиялар ҳамда сунъий интеллект имкониятларидан фойдаланиш истиқболлари кенг ёритилган.
Шунингдек, тўпламда илмий тадқиқот фаолиятини ривожлантиришнинг долзарб муаммолари, ёш тадқиқотчилар салоҳиятини юксалтириш масалалари, қонун устуворлигини таъминлашда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар фаолиятини такомиллаштиришга қаратилган илмий ва амалий ёндашувлар ҳамда жиноятларни ўз вақтида фош этиш ва тергов самарадорлигини оширишга доир замонавий ғоя ва таклифлар ўз ифодасини топган.
Тўпламга фан ва таълим соҳасини бошқаришга ваколатли давлат органлари, ҳуқуқни қўллаш амалиёти билан боғлиқ ташкилотлар ходимлари, юридик таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари, докторантлар ҳамда мустақил изланувчиларнинг илмий мақолалари ва тезислари киритилган.
Нашр илмий тадқиқотлар сифатини ошириш, ҳуқуқий фанни ривожлантириш ҳамда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар фаолиятини такомиллаштиришга хизмат қилади.

A collection of materials from the republican scientific and practical conference "Prospects for the Development of Scientific Research: Problems and Solutions," held by the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, has been published.
This collection extensively covers ongoing reforms and future priorities in the field of training scientific personnel, current issues of improving the quality of training scientific personnel in the field of legal sciences, and the prospects for using digital technologies and artificial intelligence in legal science and scientific research.
The collection also reflects topical problems of the development of scientific research activities, issues of enhancing the potential of young researchers, scientific and practical approaches aimed at improving the activities of law enforcement agencies in ensuring the rule of law, as well as modern ideas and proposals for the timely detection of crimes and increasing the effectiveness of investigations.
The collection includes scientific articles and abstracts of employees of state bodies authorized to manage the field of science and education, organizations related to law enforcement practice, professors and teachers of legal educational institutions, doctoral students, and independent researchers.
The publication will serve to improve the quality of scientific research, develop legal science, and improve the activities of law enforcement agencies.