Академия “Коррупцияга қарши курашиш менежмент тизими” халқаро стандартига мувофиқлик аудитидан ўтказилмоқда
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида коррупцияга қарши курашишнинг комплекс тизими жорий этилган.
Унга мувофиқ, Академиянинг коррупцияга қарши курашиш сиёсати, коррупциявий хавф-хатарларни аниқлаш ва баҳолаш тартиби, харид қилиш жараёнларини ташкил этиш ва ўтказиш, ходимларни комплекс текширишдан ўтказиш, коррупциявий ҳуқуқбузарликлар ҳақидаги хабарлар билан ишлаш, тизимни мониторинг ва назорат қилиш тартиблари, шунингдек тизимга масъул бўлинма фаолиятини тартибга солувчи қатор ички ҳужжатлар тасдиқланиб, коррупцияга қарши курашиш тизими тўлақонли йўлга қўйилган.
Коррупцияга қарши курашиш тизими самарадорлигини янада ошириш мақсадида Академиянинг одил судловни мустаҳкамлаш соҳасидаги ўқув-услубий, илмий ва эксперт-таҳлилий фаолияти айни вақтда Германия халқаро ҳамкорлик ташкилоти (GIZ) кўмагида SERT International халқаро компанияси томонидан ISO 37001:2025 “Коррупцияга қарши курашиш менежмент тизими” халқаро стандартига мувофиқлик аудитидан ўтказилмоқда.
Мазкур сертификатлаштириш аудити Ўзбекистонда коррупцияга қарши курашиш соҳасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларнинг мантиқий давоми бўлиб, ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳаси учун кадрларни ҳалоллик стандартлари асосида тайёрлаш самарадорлигини янада оширишга хизмат қилади.

A comprehensive anti-corruption system has been implemented at the Law Enforcement Academy.
In accordance with it, the Academy's anti-corruption policy, the procedure for identifying and assessing corruption risks, organizing and conducting procurement processes, conducting comprehensive staff inspections, working with reports of corruption offenses, procedures for monitoring and controlling the system, as well as a number of internal documents regulating the activities of the department responsible for the system, have been approved, and the anti-corruption system has been fully established.
In order to further increase the effectiveness of the anti-corruption system, the educational, methodological, scientific, and expert-analytical activities of the Academy in the field of strengthening justice are currently being audited by the international company SERT International for compliance with the international standard ISO 37001:2025 "Anti-Corruption Management System" with the support of the German International Cooperation Organization (GIZ).
This certification audit is a logical continuation of the large-scale reforms being implemented in the field of combating corruption in Uzbekistan and will serve to further increase the effectiveness of training personnel for the law enforcement sphere based on integrity standards.