Академия “Коррупцияга қарши курашиш менежмент тизими” халқаро стандартига мувофиқлик аудитидан ўтказилмоқда
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида коррупцияга қарши курашишнинг комплекс тизими жорий этилган.
Унга мувофиқ, Академиянинг коррупцияга қарши курашиш сиёсати, коррупциявий хавф-хатарларни аниқлаш ва баҳолаш тартиби, харид қилиш жараёнларини ташкил этиш ва ўтказиш, ходимларни комплекс текширишдан ўтказиш, коррупциявий ҳуқуқбузарликлар ҳақидаги хабарлар билан ишлаш, тизимни мониторинг ва назорат қилиш тартиблари, шунингдек тизимга масъул бўлинма фаолиятини тартибга солувчи қатор ички ҳужжатлар тасдиқланиб, коррупцияга қарши курашиш тизими тўлақонли йўлга қўйилган.
Коррупцияга қарши курашиш тизими самарадорлигини янада ошириш мақсадида Академиянинг одил судловни мустаҳкамлаш соҳасидаги ўқув-услубий, илмий ва эксперт-таҳлилий фаолияти айни вақтда Германия халқаро ҳамкорлик ташкилоти (GIZ) кўмагида SERT International халқаро компанияси томонидан ISO 37001:2025 “Коррупцияга қарши курашиш менежмент тизими” халқаро стандартига мувофиқлик аудитидан ўтказилмоқда.
Мазкур сертификатлаштириш аудити Ўзбекистонда коррупцияга қарши курашиш соҳасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларнинг мантиқий давоми бўлиб, ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳаси учун кадрларни ҳалоллик стандартлари асосида тайёрлаш самарадорлигини янада оширишга хизмат қилади.

Академия проходит аудит на соответствие международному стандарту «Система менеджмента противодействия коррупции»
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан внедрена комплексная система противодействия коррупции.
В соответствии с ней утверждены антикоррупционная политика Академии, порядок выявления и оценки коррупционных рисков, процедуры организации и проведения закупок, порядок проведения комплексной проверки сотрудников, механизмы работы с сообщениями о коррупционных правонарушениях, а также процедуры мониторинга и контроля системы. Кроме того, утверждён ряд внутренних документов, регулирующих деятельность структурного подразделения, ответственного за функционирование системы, что обеспечило её полноценное внедрение.
В целях дальнейшего повышения эффективности антикоррупционной системы учебно-методическая, научная и экспертно-аналитическая деятельность Академии в сфере укрепления правосудия в настоящее время проходит аудит на соответствие международному стандарту ISO 37001:2025 «Система менеджмента противодействия коррупции». Аудит проводится международной компанией SERT International при содействии Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ).
Данный сертификационный аудит является логическим продолжением масштабных реформ, реализуемых в Узбекистане в сфере противодействия коррупции, и направлен на дальнейшее повышение эффективности подготовки кадров для правоохранительной системы на основе принципов добропорядочности.