Илмий-амалий ҳамкорлик амалда: тадқиқот марказлари ўртасида мулоқот
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолияти муаммоларини илмий-амалий тадқиқ этиш маркази билан Тошкент давлат юридик университетининг Жиноий одил судлов факультети Тадқиқот маркази вакиллари иштирокида учрашув ташкил этилди.
Учрашув доирасида Академия марказининг фаолияти, амалга оширилаётган илмий-амалий тадқиқотлар ҳамда жиноятчиликнинг олдини олишга қаратилган лойиҳалар юзасидан тақдимот ўтказилди. Меҳмонлар марказнинг жиноятчиликка қарши курашиш, криминологик таҳлил методологияси ва соҳадаги долзарб муаммоларни ўрганиш бўйича тажрибаси билан яқиндан танишдилар.
Мулоқот якунида томонлар фикр ва таклифлар алмашиб, келгусидаги ҳамкорликнинг устувор йўналишлари сифатида қўшма илмий-амалий лойиҳаларни ишлаб чиқиш, биргаликда тадқиқотлар олиб бориш ҳамда академик алмашинув дастурларини йўлга қўйиш бўйича келишиб олдилар.
Шунингдек, меҳмонлар Академиянинг моддий-техник базаси ва ўқув инфратузилмаси билан танишдилар. Хусусан, талабалар учун яратилган замонавий шарт-шароитлар, минтақада ягона бўлган Рақамли криминалистика институти фаолияти, бой адабиётлар фондига эга Ахборот-ресурс маркази ҳамда криминалистик лабораториялар катта қизиқиш уйғотди.
Учрашув икки томонлама ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқиш йўлида навбатдаги қадам бўлди. Томонлар яқин вақт ичида қўшма илмий-амалий тадқиқот лойиҳаларини расмийлаштиришга қаратилган ҳамкорлик чора-тадбирларини ишлаб чиқишга келишиб олдилар.

Scientific and practical cooperation in practice: dialogue between research centers
A meeting was held at the Law Enforcement Academy with representatives of the Center for Scientific and Practical Research of Problems of Law Enforcement Activities and the Research Center of the Faculty of Criminal Justice of Tashkent State University of Law.
Within the framework of the meeting, a presentation was held on the activities of the Academy Center, ongoing scientific and practical research, and projects aimed at crime prevention. The guests familiarized themselves with the center's experience in combating crime, the methodology of criminological analysis, and the study of current problems in the field.
At the end of the dialogue, the parties exchanged views and proposals and agreed to develop joint scientific and practical projects, conduct joint research, and launch academic exchange programs as priority areas for further cooperation.
The guests also familiarized themselves with the material and technical base and educational infrastructure of the Academy. In particular, the modern conditions created for students, the activities of the unique Institute of Digital Forensics in the region, the Information Resource Center with a rich literature fund, and forensic laboratories aroused great interest.
The meeting was another step towards bringing bilateral cooperation to a new level. The parties agreed to develop joint measures aimed at formalizing joint scientific and practical research projects in the near future.