Жиноятчилик профилактикаси соҳасида илмий-амалий ишлар изчил давом этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ишчи гуруҳи томонидан республикамиз ҳудудларида, маҳаллаларда криминоген вазиятни ўрганиш бўйича комлекс-чора-тадбирлар изчил давом эттирилмоқда.
Жорий йилнинг март ойида Тошкент вилоятининг Олмалиқ шаҳрининг “Алишер Навоий”, “Мирзо Улуғбек”, “Темур Малик” ҳамда “Хамза” маҳаллаларида криминоген вазиятни илмий ёндашувлар асосида ўрганиш ишлари олиб борилди.
Ўрганиш жараёнида ҳуқуқбузарликларнинг келиб чиқиш сабаблари, уларга таъсир этувчи ижтимоий-иқтисодий омиллар, шунингдек амалдаги профилактик чора-тадбирларнинг самарадорлиги атрофлича таҳлил этилди.
Академия томонидан жиноятчиликнинг барвақт олдини олишга қаратилган фаолиятни методик жиҳатдан таъминлаш, илмий ёндашувларни амалиётга жорий этиш ҳамда мазкур йўналишда амалга оширилаётган ишларга кўмаклашишга алоҳида эътибор қаратилади.
Олиб борилаётган таҳлиллар натижаларига кўра, ҳар бир маҳалланинг ўзига хос хусусиятларини инобатга олган ҳолда илмий асосланган таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилиб, улар келгусида жиноятчилик профилактикаси самарадорлигини оширишга қаратилган “йўл хариталари”га киритилади.

Scientific and practical work in the field of crime prevention continues consistently.
The working group of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan is consistently continuing a set of measures to study the criminogenic situation in the regions of the republic, in mahallas.
In March of this year, a study of the criminogenic situation based on scientific approaches was conducted in the "Alisher Navoi," "Mirzo Ulugbek," "Temur Malik," and "Khamza" mahallas of the city of Almalyk, Tashkent region.
During the study, the causes of offenses, the socio-economic factors influencing them, as well as the effectiveness of current preventive measures were thoroughly analyzed.
The Academy will pay special attention to the methodological support of activities aimed at the early prevention of crime, the introduction of scientific approaches into practice, and assisting in the work carried out in this direction.
Based on the results of the analysis, scientifically based proposals and recommendations will be developed, taking into account the specifics of each mahalla, which will be included in "road maps" aimed at increasing the effectiveness of crime prevention in the future.