Жиноятчилик профилактикаси соҳасида илмий-амалий ишлар изчил давом этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ишчи гуруҳи томонидан республикамиз ҳудудларида, маҳаллаларда криминоген вазиятни ўрганиш бўйича комлекс-чора-тадбирлар изчил давом эттирилмоқда.
Жорий йилнинг март ойида Тошкент вилоятининг Олмалиқ шаҳрининг “Алишер Навоий”, “Мирзо Улуғбек”, “Темур Малик” ҳамда “Хамза” маҳаллаларида криминоген вазиятни илмий ёндашувлар асосида ўрганиш ишлари олиб борилди.
Ўрганиш жараёнида ҳуқуқбузарликларнинг келиб чиқиш сабаблари, уларга таъсир этувчи ижтимоий-иқтисодий омиллар, шунингдек амалдаги профилактик чора-тадбирларнинг самарадорлиги атрофлича таҳлил этилди.
Академия томонидан жиноятчиликнинг барвақт олдини олишга қаратилган фаолиятни методик жиҳатдан таъминлаш, илмий ёндашувларни амалиётга жорий этиш ҳамда мазкур йўналишда амалга оширилаётган ишларга кўмаклашишга алоҳида эътибор қаратилади.
Олиб борилаётган таҳлиллар натижаларига кўра, ҳар бир маҳалланинг ўзига хос хусусиятларини инобатга олган ҳолда илмий асосланган таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилиб, улар келгусида жиноятчилик профилактикаси самарадорлигини оширишга қаратилган “йўл хариталари”га киритилади.

Продолжается научно-практическая работа в сфере профилактики преступности
Рабочая группа Правоохранительной академии Республики Узбекистан в регионах страны продолжает осуществлять комплексную работу по изучению криминогенной обстановки в махаллях.
В марте текущего года проведено изучение криминогенной ситуации на основе научных подходов в махаллях «Алишер Навои», «Мирзо Улугбек», «Темур Малик» и «Хамза» города Алмалыка Ташкентской области.
В ходе работы проанализированы причины возникновения правонарушений, социально-экономические факторы, способствующие их совершению, а также эффективность реализуемых профилактических мер.
Особое внимание уделяется методическому обеспечению деятельности по предупреждению преступности, внедрению научных подходов в практику, а также оказанию содействия в организации профилактической работы на местах.
По итогам проводимого анализа с учетом специфики каждой махалли вырвботаны научно обоснованные предложения и рекомендации, направленные на повышение эффективности раннего предупреждения преступности, которые планируется включить в соответствующие «дорожные карты».