Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг «Тергов фаолияти» йўналиши 3-босқич талабаси Машхура Мардонова Вена халқаро марказида БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси (UNODC) томонидан Model UNCAC Youth COSP ташаббуси доирасида ташкил этилган Capacity-Building Workshop халқаро ўқув семинарида иштирок этди.
Тадбир турли давлатлардан ёш иштирокчиларни бирлаштириб, БМТнинг Коррупцияга қарши конвенцияси доирасида коррупцияни олдини олиш, жиноятлаштириш, халқаро ҳамкорлик ва активларни қайтариш масалаларига бағишланди.
Семинарда коррупцияга қарши курашда замонавий технологиялардан фойдаланиш, жумладан сунъий интеллект имкониятлари, унинг профилактикадаги ўрни, шунингдек, ушбу йўналишдаги хавф ва этик жиҳатлар муҳокама қилинди.
Амалиёт қисмида иштирокчилар халқаро музокаралар моделини ишлаб чиқиш орқали антикоррупция резолюцияси лойиҳасини тайёрлашда иштирок этдилар.
Мазкур иштирок Академиянинг халқаро таълимий ҳамкорликни изчил ривожлантираётганини, талабаларни глобал антикоррупция кун тартибига жалб этиш ва уларни халқаро стандартлар асосида тайёрлашга қаратилган ёндашувини яна бир бор намоён этди.

Студентка Академии приняла участие в международном антикоррупционном семинаре UNODC в Вене
Студентка 3 курса направления «Следственная деятельность» Правоохранительной академии Республики Узбекистан Машхура Мардонова приняла участие в международном обучающем семинаре Capacity-Building Workshop, организованном Управлением ООН по наркотикам и преступности (UNODC) в рамках инициативы Model UNCAC Youth COSP в Венском международном центре.
Мероприятие, объединившее молодых представителей различных стран, было посвящено вопросам реализации положений Конвенции Организации Объединенных Наций против коррупции, включая предупреждение коррупции, криминализацию правонарушений, международное сотрудничество и возврат активов.
В ходе семинара особое внимание уделено современным технологиям противодействия коррупции, в том числе применению искусственного интеллекта, его потенциалу в сфере профилактики, а также связанным с этим рискам и этическим аспектам.
Практическая часть включала моделирование международных переговоров с разработкой проекта антикоррупционной резолюции, что позволило участникам получить прикладной опыт участия в глобальных антикоррупционных инициативах.
Участие представительницы Академии в мероприятии UNODC отражает последовательное развитие международного образовательного сотрудничества, вовлечение обучающихся в глобальную антикоррупционную повестку и укрепление роли Академии как площадки подготовки специалистов, ориентированных на современные международные стандарты.