Ўзбекистон Республикаси Президенти раислигида жорий йилнинг 27 январь куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида белгиланган вазифалар, хусусан тергов сифатини ошириш ва унинг шаффофлигини таъминлашга қаратилган топшириқлар ижросини таъминлаш доирасида Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, Академия ходимлари томонидан Тошкент вилояти прокуратураси ҳамда ички ишлар органлари терговчилари иштирокида ўқув-амалий семинар ташкил этилди.
Семинар давомида ахборот технологиялари ёрдамида содир этилаётган жиноятларни аниқлаш ва тергов қилиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, кибержиноятларни фош этишда тезкор маълумот алмашинувини таъминлаш, рақамли муҳитда далилларнинг яхлитлигини сақлаган ҳолда тўплаш, шунингдек электрон қурилмалар ва онлайн платформалар билан ишлашнинг муҳим жиҳатлари муҳокама қилинди.
Семинар иштирокчилари томонидан амалий фаолиятда юзага келаётган долзарб масалалар муҳокама қилиниб, ўзаро фикр ва тажриба алмашилди.

Повышение качества следствия: в Ташкентской области прошёл учебно-практический семинар
В рамках исполнения задач, определённых на видеоселекторном совещании под председательством Президента Республики Узбекистан, состоявшемся 27 января текущего года, Правоохранительной академией реализуется комплекс мер, направленных на повышение качества следствия и обеспечение его прозрачности.
В этой связи сотрудниками Академии организован учебно-практический семинар с участием следователей прокуратуры Ташкентской области и органов внутренних дел региона.
В ходе семинара особое внимание уделено вопросам выявления и расследования преступлений, совершаемых с использованием информационных технологий.
Обсуждены ключевые аспекты обеспечения оперативного обмена информацией при раскрытии киберпреступлений, а также особенности сбора и фиксации цифровых доказательств без нарушения их целостности. Отдельно рассмотрены практические вопросы работы с электронными устройствами и онлайн-платформами.
Участники семинара обсудили актуальные проблемы, возникающие в следственной практике, и обменялись профессиональным опытом.