Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси фалсафа доктори (PhD) ва фан доктори (DSc) илмий даражасини олиш учун мустақил изланувчиликка қабул эълон қилади
Қуйидаги ихтисосликлар бўйича мустақил изланувчиликка  қабул қилинади:
• 12.00.01 – Давлат ва ҳуқуқ назарияси ва тарихи. Хуқуқий таълимотлар тарихи;
• 12.00.02 – Конституциявий ҳуқуқ. Маъмурий ҳуқуқ. Молия ва божхона ҳуқуқи;
• 12.00.03 – Фуқаролик ҳуқуқи. Тадбиркорлик ҳуқуқи. Оила ҳуқуқи. Халқаро хусусий ҳуқуқ;
• 12.00.04 – Фуқаролик процессуал ҳуқуқи. Иқтисодий процессуал ҳуқуқи. Ҳакамлик жараёни ва медиация;
• 12.00.05 – Меҳнат ҳуқуқи. Ижтимоий таъминот ҳуқуқи;
• 12.00.07 – Суд ҳокимияти. Прокурор назорати. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятини ташкил этиш. Адвокатура;
• 12.00.08 – Жиноят ҳуқуқи. Жиноят-ижроия ҳуқуқи;
• 12.00.09 – Жиноят процесси. Криминалистика, тезкор-қидирув ҳуқуқ ва суд экспертизаси;
• 12.00.12 – Коррупция муаммолари (юридик фанлар);
• 12.00.14 – Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси. Жамоат хавфсизлигини таъминлаш. Пробация фаолияти (юридик фанлар);
• 12.00.15 – Криминология (юридик фанлар);
• 12.00.16 – Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш (юридик фанлар);
• 12.00.18 – Рақамли ҳуқуқ.
Муддат: 2026 йил 15 апрелдан 15 майга қадар
Рўйхатдан ўтиш: daraja.ilmiy.uz
Ҳужжатлар Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси Илмий инновацион тадқиқотларни мувофиқлаштириш ва илмий ходимларни тайёрлаш маркази томонидан жорий йилнинг 15 май кунигача Тошкент шаҳри, Юнусобод туман, Рихсилий кўчаси 9-уйда (Академия маъмурий биноси, 4-қават 420-хонасида) қабул қилинади.
Эслатма: танловда иштирок этиш тартиблари, топшириладиган ҳужжатлар рўйхати Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 6 апрелдаги 143-сон қарори билан тасдиқланган “Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида олий таълимдан кейинги таълимга қабул қилиш ва ўқитишни ташкил этиш тартиби тўғрисида”ги Низомда белгиланган.

The Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan announces ADMISSION to independent research programs for obtaining the academic degrees of Doctor of Philosophy (PhD) and Doctor of Science (DSc).
Applications are accepted for independent research in the following specialties:
• 12.00.01 – Theory and History of State and Law; History of Legal Doctrines
• 12.00.02 – Constitutional Law; Administrative Law; Financial and Customs Law
• 12.00.03 – Civil Law; Business Law; Family Law; Private International Law
• 12.00.04 – Civil Procedural Law; Economic Procedural Law; Arbitration and Mediation
• 12.00.05 – Labor Law; Social Security Law
• 12.00.07 – Judiciary; Prosecutorial Supervision; Organization of Law Enforcement Activities; Advocacy
• 12.00.08 – Criminal Law; Penal Enforcement Law
• 12.00.09 – Criminal Procedure; Criminalistics; Operational-Search Law; Forensic Expertise
• 12.00.12 – Corruption Issues (Legal Sciences)
• 12.00.14 – Crime Prevention; Public Safety; Probation Activities (Legal Sciences)
• 12.00.15 – Criminology (Legal Sciences)
• 12.00.16 – Legal Support of Cybersecurity (Legal Sciences)
• 12.00.18 – Digital Law
Application period: from April 15 to May 15, 2026
Online registration: daraja.ilmiy.uz
Applications and required documents are accepted until May 15, 2026, by the Center for Coordination of Scientific and Innovative Research and Training of Scientific Personnel of the Law Enforcement Academy at the following address:
9 Rixsiliy Street, Yunusabad District, Tashkent (Administrative Building of the Academy, 4th floor, Room 420)
Note: The procedure for participation in the selection process and the list of required documents are defined by the Regulation “On the Procedure for Admission to Postgraduate Education and Organization of Training at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan,” approved by Resolution No. 143 of the Cabinet of Ministers dated April 6, 2023.