Маҳаллаларда хавфсиз муҳитни таъминлаш, ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш ва криминоген вазиятни илмий асосда таҳлил қилишга қаратилган тизимли ишлар доирасида, шунингдек профилактика фаолиятини методик жиҳатдан таъминлаш ва унинг самарадорлигини ошириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан изчил чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Ушбу вазифалар ижроси доирасида Академия ходимлари республика мувофиқлаштирувчи ишчи гуруҳ таркибида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2026 йил 5 январдаги ПҚ-1 ва ПҚ-2-сон қарорлари ижросини таъминлаш юзасидан Қорақалпоғистон Республикасининг Нукус шаҳри, Кегейли ва Қораузак туманларида жойларда ўрганишлар ўтказди.
Ташриф доирасида ҳудудларда ташкил этилган штаб аъзолари билан ишчи учрашувлар ўтказилди. Унда қарорлар ижросини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган “Йўл хариталари”нинг бажарилиш ҳолати атрофлича таҳлил қилиниб, амалга ошириш жараёнида йўл қўйилаётган айрим хато ва камчиликлар муҳокама этилди.
Учрашувлар давомида масъулларга аниқ вазифалар белгилаб берилди, амалий тавсиялар тақдим этилди ҳамда белгиланган чора-тадбирларни ўз вақтида ва сифатли ижро этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Мазкур ишлар ҳудудларда хавфсиз муҳитни таъминлаш, жамоат хавфсизлигини мустаҳкамлаш ҳамда ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш тизими самарадорлигини оширишга хизмат қилади.

Within the framework of systematic work aimed at ensuring a safe environment in mahallas, early crime prevention, and the scientific analysis of the criminogenic situation, as well as for the purpose of methodological support and increasing the effectiveness of preventive activities, the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan is implementing consistent measures.
As part of the implementation of these tasks, the Academy's staff, as part of the republican coordinating working group, conducted field studies in the city of Nukus, Kegeyli, and Karauzak districts of the Republic of Karakalpakstan to ensure the implementation of the Decrees of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-1 and PP-2 dated January 5, 2026.
During the visit, working meetings were held with members of regional headquarters. During the meeting, the status of the implementation of the "Roadmaps" developed to ensure the implementation of decisions was analyzed in detail, and certain errors and shortcomings committed during the implementation process were discussed.
During the meetings, specific tasks were set for the responsible officials, practical recommendations were provided, and instructions were given for the timely and high-quality implementation of the established measures.
This work will serve to ensure a safe environment in the regions, strengthen public safety, and increase the efficiency of the early crime prevention system.