Давлат айбловини қўллаб-қувватлаш ва суд қарорлари ижроси: прокурор ходимларининг малакаси оширилди
Академияда прокуратура органлари амалиётига интеграция қилинган ўқув жараёни доирасида Ихтисослаштирилган прокурорлар корпусининг туман (шаҳар) прокурорлари ва уларга тенглаштирилган прокурорлар ёрдамчилари ҳамда вилоят прокуратуралари маҳкама ходимлари учун малака ошириш курси якунланди.
Курс “Судларда жиноят ишлари кўрилишида давлат айбловини қўллаб-қувватлаш ҳамда суд қарорлари ижросини таъминлашда прокуратура органларининг роли” мавзусига бағишланди.
Ўқув жараёнида давлат айбловини қўллаб-қувватлашнинг амалий жиҳатлари, суд қарорлари ижросини таъминлаш механизмлари, шунингдек ҳуқуқни қўллаш амалиётида ягона ёндашувларни шакллантириш масалалари чуқур таҳлил қилинди.
Шу билан бирга, амалиётда учраётган муаммолар таҳлил қилиниб, уларни ҳал этиш бўйича аниқ тавсиялар ишлаб чиқилди, иштирокчиларга амалий тушунтиришлар берилди.
Курс якунида тингловчиларнинг билим ва кўникмалари баҳоланди, жумладан улар томонидан амалиётдаги муаммолар таҳлили асосида қонун ҳужжатларини такомиллаштиришга қаратилган таклифлар кўриб чиқилди.

В Академии в рамках образовательного процесса, интегрированного с практической деятельностью органов прокуратуры, завершился курс повышения квалификации для для районных (городских) прокуроров специализированного корпуса, помощников прокуроров, приравненных к ним по статусу, а также сотрудников аппаратов областных прокуратур.
Курс был посвящен вопросам поддержания государственного обвинения при рассмотрении уголовных дел в судах, а также роли органов прокуратуры в обеспечении исполнения судебных решений.
В ходе обучения детально рассмотрены практические аспекты поддержания государственного обвинения, механизмы обеспечения исполнения судебных решений, а также вопросы формирования единообразной правоприменительной практики.
Особое внимание уделено анализу проблем, возникающих в практике, и выработке конкретных рекомендаций по их решению. Участникам даны практические разъяснения.
По итогам курса проведена оценка уровня подготовки слушателей, включая рассмотрение предложений по совершенствованию законодательства, подготовленных на основе анализа практических проблем.