Тўлов интизомини мустаҳкамлаш мавзусида семинар ўтказилди
Бош прокуратура Академиясида жорий йилнинг 17 январь куни электр энергияси ва табиий газ етказиб бериш ҳамда истеъмол қилиш соҳасида тўлов интизомини янада мустаҳкамлаш бўйича қонунчилик ижроси бўйича  семинар ўтказилди.
Мазкур тадбирда Мажбурий ижро бюроси марказий маҳкамаси ва ҳудудий бошқармаларининг ходимлари, “Ўзтрансгаз” АЖ раҳбарияти ва ҳудудий филиалларининг масъул ходимлари, “Ўзбекэнерго” АЖнинг “Энергосотиш” филиали, шунингдек ҳудудий филиалларининг ходимлари иштирок этдилар.
Семинарда энергия ресурслари, сув таъминоти ва сув чиқариш соҳасида қонунийликни таъминлаш бўйича амалга оширилган ишлар таҳлил қилиниб, соҳага оид қабул қилинган меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларни амалиётда қўллашга доир мавжуд муаммо ва камчиликларни бартараф этишга қаратилган масалалар атрофлича муҳокама этилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 22.11.2018 йилдаги “Қаттиқ маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш учун тўловларни тўлаш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–5580-сонли Фармони ижросини тўлиқ ва сифатли ташкил этиш бўйича батафсил тушунтиришлар берилди.

Состоялся семинар по укреплению платежной дисциплины
В Академии Генеральной прокуратуры 17 января текущего года проведен семинар на тему “Состояние исполнения законодательных актов по укреплению платежной дисциплины в сфере поставки и потребления электрической энергии и природного газа”.
В мероприятии приняли участие работники центрального аппарата и сотрудники территориальных управлений Бюро принудительного исполнения, руководство и ответственные сотрудники территориальных филиалов АК «Узтрансгаз», филиала «Энергосотиш», а также сотрудники территориальных филиалов АК «Узбекэнерго».
В ходе семинара всесторонне проанализирована работа по обеспечению законности в сфере поставки и потреблении энергоресурсов, водоснабжения и водоотведения, обсуждены имеющиеся проблемы в вопросах применения на практике нормативно-правовых актов, а также пути устранения существующих недостатков и проблем.
В ходе мероприятия даны подробные разъяснения, направленные на обеспечение полного и качественного исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 22.11.2018 года № УП–5580 “О мерах по кардинальному совершенствованию системы оплаты платежей за сбор и вывоз твердых бытовых отходов».