Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида таълим жараёнини амалиёт билан уйғунлаштиришга қаратилган клиник таълим тизими изчил ривожлантирилмоқда. Ушбу модель доирасида Юридик клиника фуқароларга бепул ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш билан бирга, талабаларда амалий касбий кўникмаларни шакллантиришнинг самарали механизми сифатида хизмат қилмоқда.
Академияда жорий этилган рақамли ечимлар аҳоли учун ҳуқуқий ёрдамдан фойдаланиш имкониятларини сезиларли даражада кенгайтирмоқда. Хусусан, Академиянинг расмий веб-сайти Юридик клиниканинг махсус электрон платформаси билан интеграция қилинган бўлиб, фуқаролар айнан сайт орқали мурожаат юбориш, ҳуқуқий маслаҳат олиш ва ўз муаммолари юзасидан тезкор жавоблар олиш имкониятига эга.
Мазкур механизм, айниқса, чекка ҳудудларда истиқомат қилаётган аҳоли ҳамда жисмоний имконияти чекланган шахслар учун ҳуқуқий ёрдамдан фойдаланиш имкониятларини кенгайтиришда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Мазкур йўналишдаги ишларни янада кенгайтириш мақсадида Академия билан Ўзбекистон Ногиронлар жамияти ҳамда “Sharoit Plus” ногиронлар жамоат бирлашмаси ўртасида ҳамкорлик меморандумлари имзоланди.
Меморандумлар доирасида ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, уларга бепул ҳуқуқий маслаҳат ва амалий ёрдам кўрсатиш, давлат органлари билан ўзаро ҳамкорликни кучайтириш ҳамда инклюзив муҳитни ривожлантиришга қаратилган қатор вазифалар белгиланди.
Тадбир доирасида Юридик клиника фаолиятига бағишланган видеоролик намойиш этилди, шунингдек талабалар иштирокида саҳна чиқишлари ташкил этилди.
Учрашув якунида Юридик клиника фаолиятида фаол иштирок этган бир гуруҳ талабаларга сертификатлар тантанали равишда топширилди.
Клиник таълим, институционал ҳамкорлик ва рақамли хизматларни уйғунлаштириш орқали Академия аҳолига ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш ҳамда амалиётга йўналтирилган кадрлар тайёрлашнинг самарали моделини шакллантирмоқда.

The system of clinical education, aimed at harmonizing the educational process with practice, is being consistently developed at the Law Enforcement Academy. Within the framework of this model, the Legal Clinic serves as an effective mechanism for forming practical professional skills in students while providing free legal assistance to citizens.
The digital solutions implemented at the Academy are significantly expanding access to legal assistance for the population. In particular, the official website of the Academy is integrated with a special electronic platform of the Legal Clinic, through which citizens have the opportunity to submit applications, receive legal advice and receive prompt answers to their problems.
This mechanism plays an important role in expanding access to legal assistance, especially for the population living in remote areas and persons with disabilities.
In order to further expand work in this direction, memorandums of cooperation were signed between the Academy, the Society of the Disabled of Uzbekistan, and the "Sharoit Plus" public association for the disabled.
Within the framework of the memorandums, a number of tasks were defined aimed at protecting the rights of persons with disabilities, providing them with free legal advice and practical assistance, strengthening cooperation with government agencies, and developing an inclusive environment.
As part of the event, a video dedicated to the activities of the Legal Clinic was shown, and stage performances were organized with the participation of students.
At the conclusion of the meeting, certificates were solemnly presented to a group of students who actively participated in the activities of the Legal Clinic.
By combining clinical education, institutional cooperation, and digital services, the Academy is forming an effective model for providing legal assistance to the population and training practice-oriented personnel.