Ўзбекистон Республикасининг Жиноят кодекси лойиҳасини тайёрлаш бўйича мутахассислар гуруҳининг кўчма ишчи сессияси
2019 йилнинг 15 январь куни Ўзбекистон Республикасининг Жиноят кодекси лойиҳасини тайёрлаш бўйича Бош прокуратура Академияси рахбарлигидаги халқаро ва миллий экспертлар ишчи гуруҳининг 6-кунлик сайёр сессияси Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманида ўз ишини бошлади.
Тадбир БМТнинг Марказий Осиёда гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича ҳудудий бошқармаси ҳамда “Региональный диалог” ХННТ (Словения) кўмагида ўтказилмоқда.
Тадбирда Бош прокуратура, Судьялар олий кенгаши, Ички ишлар вазирлиги, адвокатлар Палатаси, Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Одил судлов муаммоларини ўрганиш тадқиқот маркази, Олий Мажлис ҳузуридаги қонунчилик муаммолари ва Парламент тадқиқотлари институти, Тошкент давлат юридик университети, ИИВ Академияси вакиллари иштирок этмоқдалар.
Халқаро экспертлар сифатида БМТнинг Марказий Осиёда гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича ҳудудий бошқармасининг жиноий судлов Дастури халқаро менежери Кун Маркверинг, “Региональный диалог” ХННТнинг ҳуқуқ бўйича эксперти Горан Клеменчич (2018 йилга қадар Словения адлия вазири лавозимида ишлаган), “Региональный диалог” ХННТ дастури менежери Матиц Зупан, Кемерово давлат университети профессори, ю.ф.д. Максим Гета ва “Киев-Могилянск академияси” Миллий университетининг кафедра профессори ю.ф.д. Николай Хавронюклар қатнашиб келмоқда.
Иштирокчилар томонидан хорижий давлатлар илғор тажрибаси ва халқаро стандартлар асосида янги таҳрирдаги Жиноят кодекси лойиҳасининг умумий тузилиши ишлаб чиқилиб, Умумий қисм лойиҳаси тайёрланмоқда.

Выездная рабочая сессия группы специалистов по подготовке проекта Уголовного кодекса Республики Узбекистан
15 января 2019 года в Бостанлыкском районе Ташкентской области стартовала 6-дневная выездная рабочая сессия группы международных и национальных экспертов по подготовке проекта Уголовного кодекса, организованная под эгидой Академии Генеральной прокуратуры.
Мероприятие проводится при поддержке Регионального представительства Управления ООН по наркотикам и преступности в Центральной Азии (УНП ООН) и МНПО «Региональный диалог» (Словения).
В работе принимают участие эксперты Генеральной прокуратуры, Высшего судейского совета, Министерства внутренних дел, Палаты адвокатов, Исследовательского центра изучения проблем правосудия при Высшем судейском совете, Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе, ТГЮУ, Академии МВД.
В качестве международных экспертов участвуют Международный менеджер Программы по уголовному правосудию УНП ООН в Центральной Азии Кун Маркверинг, эксперт по праву МНПО «Региональный диалог», Горан Клеменчич (до 2018 года занимал должность министра юстиции Словении), менеджер программы МНПО «Региональный диалог» Матиц Зупан, профессор Кемеровского государственного университета, д.ю.н. Максим Гета и профессор кафедры Национального университета  «Киево-Могилянская академия» д.ю.н. Николай Хавронюк.
Участниками на основе передового опыта зарубежных стран и международных стандартов выработаны предложения к общей структуре проекта Уголовного кодекса, готовится первичный вариант проекта Общей части кодекса.